Renal iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde epigallokateşin-3-gallat ve quercetin antioksidanları'nın koruyucu etkilerinin araştırılması
Research of the protection effect of epigallokatesin?3-gallat ve quercetin antioxidant to prevent renal ischemia/reperfusion injury.
  1. Tez No: 314456
  2. Yazar: AHMET ÇAĞRI KIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZETBöbrek iskemisi durumu, abdominal aorta yönelik cerrahilerde suprarenal klempaj sonrası, kısmi nefrektomi (böbrek alımı), böbrek transplantasyonu, sepsis (bakteri veya diğer patojenlerin kan dolaşımına geçmesi), çeşitli ürolojik müdahaleler ve hidronefrozis gibi çeşitli klinik durumlarda görülür.Biz bu çalışmamızda daha önceden de İ/R hasarına etkileri araştırılmış olan antioksidanlardan Epigallokateşin-3-gallat (EGCG) ve Quercetinin (Q) ayrı ayrı ve birlikte, renal iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmada Wistar Albino türü 40 adet erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar sham grubu, kontrol (iskemi reperfüzyon (İ/R)) grubu, İ/R'dan 15 dk önce verilen Q grubu, EGCG grubu ve bu etkenlerin birlikte verildiği EGCG+Q (kombine) grup olarak 5 gruba ayrıldı. Sham grubundaki sıçanlara sadece laparotomi yapıldı ve 120 dk beklendi, kontrol grubuna (İ/R) 60 dk iskemi sonrası 60 dk reperfüzyon uygulandı. Ayrıca sham ve kontrol grubuna laparotomiden 15 dk önce 50 mg/kg serum fizyolojik intraperitoneal olarak verildi. EGCG, Q ve kombine (EGCG+Q) gruplara ise İ/R dan 15 dk önce bu etken maddeler intraperitoneal olarak verildi ve 60 dk iskemi ve 60 dk reperfüzyon gerçekleştirildi. Reperfüzyon sonrasında yüksek doz anestezik madde verilerek öldürülen sıçanlardan böbrek dokusu alındı. Alınan örneklerden biyokimyasal olarak lipid peroksit ürünü olan Malondialdehit (MDA) düzeyleri ve enzimatik savunma sistemlerinden Süperoksit dismutaz (SOD), Glutatyon peroksidaz (GSH-Px), Katalaz (CAT) aktiviteleri ölçüldü. Dokularda histopatolojik inceleme yapıldı. Sonuçlar birbirleriyle istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Biyokimyasal analiz sonunda deney kontrol grubu (İ/R) MDA düzeyi ilaç verilen gruplara oranla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0.05).Bu sonuçlar uyguladığımız modelde böbrek İ/R hasarı oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe situation of renal ischemia is seen at clinical situations such as klempaj suprarenal abdominal aorta after surgery for partial nephrectomy (renal uptake), renal transplantation, sepsis (bacteria or other pathogens, to pass into the bloodstream), various urological interventions, and hydronephrosis.In this study, it is aimed to examine the effect of the antioxidant epigallocatechin -3-gallat (EGCG) and Quercetinin (Q) together and separately on renal ischemia-reperfusion injury, which were previously studied on the effects of I/R injury. In the study, 40 male rats of Wistar Albino type are used. The rats are divided into five groups as control group (renal ischemia-reperfusion (I/R)), Q group given 15 minutes after I/R, EGCG group and combined group that is given these factors together.Sham rats were subjected to laparotomy, and 120 min was waited, control group is subjected to 60 min. Reperfusion after 60 minutes of ischemia, and also sham and control (I/R) groups are given 50 mg/kg intraperitonel saline after laparotomy.EGCG, Q and combined groups are given these active ingredient in intraperitoneal after I/R and 60 minutes of ischemia and 60 minutes of reperfusion is carried out.After reperfusion, renal tissue was taken from killed rats given a high dose of anesthetic agent. The biochemical product of lipid peroxide malondialdehyde (MDA) levels and enzymatic defense systems in the superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), catalase (CAT) activities were measured from the samples. Tissues were examined histopathologically. Results were statistically compared with each other. Biochemical analysis of the drug in the experimental groups compared with the control group were significantly higher MDA levels (p 0.05).These results show that renal I / R injury have occurred in applied model.