Santral seröz koryoretinopatide koroid kalınlığı ve fotodinamik tedavinin etkisi
Choroidal thickness in central serous chorioretinopathy and effect of photodynamic treatment
- Tez No: 419929
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Akut ve kronik santral seröz koryoretinopati (SSKR) hastalarında optik koherans tomografi (OKT) ile koroid kalınlığını değerlendirmek ve kronik SSKR hastalarında fotodinamik tedavinin (FDT) koroid kalınlığı üzerine olan etkisini araştırmak. Hastalar ve Yöntem: Ekim 2014-Ekim 2015 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran, klinik muayene, FFA ve OKT bulgularına göre SSKR tanısı konulan 45 hasta prospektif olarak değerlendirildi. 45 hasta içerisinden tek taraflı SSKR tanısı konulan, daha önce herhangi bir tedavi uygulanmamış olan ve takiplerini tamamlayan 27 hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu olarak herhangi bir göz hastalığı veya görsel şikayeti olmayan, göz muayene bulguları normal olup refraksiyon değerleri 2,0 diyoptri (D) sınırlarında olan 31 gönüllü çalışmaya alındı. Çalışmada kontrol grubunun sağ ve sol gözlerinden ölçülen koroid kalınlığı değerlerinin ortalaması kullanıldı. Subretinal sıvısı üç aydan uzun süre devam eden SSKR hastaları kronik SSKR olarak kabul edilerek bu hastalara yarı-doz (3mg/m2) Verteporfin ve 50 J/cm2 ışık enerjisi ile FDT uygulandı. Akut SSKR hastaları ise FDT veya başka bir tedavi uygulanmaksızın takip edildi. Kronik SSKR hastalarının FDT öncesi, FDT'den bir hafta, bir ay ve üç ay sonrasında, akut SSKR hastalarının ise başvuru anı, birinci ay, ikinci ay, üçüncü ay ve altıncı ay kontrollerinde enhanced depth imaging (EDI) OKT kullanılarak subfoveal ve ortalama koroid kalınlığı ölçüldü. Ortalama koroid kalınlığı foveadan 1000 mikron nasal, 500 mikron nasal, subfoveal, 500 mikron temporal ve 1000 mikron temporal olmak üzere toplamda 5 kadrandan elde edilen koroid kalınlıkları ölçümlerinin ortalaması alınarak hesaplandı. Akut ve kronik SSKR hastalarının son takiplerinde OKT'de 512x128'lik kare içerisinde subfoveal alandan 1000 mikron nasal ve 1000 mikron temporal mesafe arasındaki fotoreseptör tabakasının iç segment-dış segment (IS-OS) bağlantısında düzensizlik olup olmadığına bakılıp düzensizlik olan hastalarda düzensiz IS-OS çizgisinin horizontal uzunluğu ölçüldü. Hastaların takipleri süresince koroid kalınlığındaki değişim, görme keskinliği ile düzensiz IS-OS bandı uzunluğunun ilişkisi ve semptomların süresi ile IS-OS düzensizliğinin derecesi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 13 akut ve 14 kronik SSKR olmak üzere 27 hasta alındı. Kronik SSKR hastalarının tedavi öncesi subfoveal ve ortalama koroid kalınlıklarının (510,07, 480,00), FDT'den üç ay sonrasında (401,71, 375,63) anlamlı ölçüde azalmıştı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to assess choroidal thickness in acute and chronic central serous chorioretinopathy (CSCR) patients via optical coherence tomography (OCT) and to investigate the impact of photodynamic therapy (FDT) on chorodial thickness in chronic CSCR patients. Patients and Methods: 45 patients, who applied to Ondokuz Mayıs University (OMU) School of Medicine, Ophthalmology Clinic during 2014 October – 2015 October, and who were diagnosed with CSCR based on clinical examination, FFA and OCT findings, were evaluated prospectively. From among them, 27 patients who were diagnosed with unilateral CSCR and who did not receive any kinds of treatment and whose follow-ups were completed, were included in the study. The control group of the study consisted of 31 volunteers who do not have any eye diseases or visual complaints, who have normal visual examination findings and refraction values at around 2.0 diopter (D).The mean choroidal thickness values measured from the right and left eyes of the control group were used in the study. The patients whose subretinal fluid remained longer than 3 months were categorized as chronic CSCR patients and by administering half-dose (3mg/m2) Verteporfin and 50 J/cm2, photodynamic therapy (FDT) was applied on the patients via luminous energy. Acute CSCR patients, however, were followed without giving them therapies including FDT. Subfoveal and mean choroidal thickness values of the chronic CSCR patients were measured before FDT, one week, one month and three months following FDT, whereas the values of acute CSCR patients were measured at admission and on the first, second, third and sixth month examinations via enhanced depth imaging (EDI) OCT. Mean choroidal thickness was calculated by averaging the choroidal thickness values obtained from 5 quadrants from fovea as 1000 nasal, 500 nasal, subfoveal, 500 temporal and 1000 temporal. At the final follow-ups of acute and chronic CSCR patients, it was investigated whether or not there was an irregularity in the internal segment-outer segment (IS-OS) of the photoreceptor layer at a 1000 nasal and 1000 temporal distance from subfoveal area within a square of 512x128 with OCT and horizontal length of irregular IS-OS line was measured in patients with irregularity. During the follow-up period of the patients, the changes in choroidal thickness, visual acuity and the relationship of the irregular IS-OS band length, duration of the symptoms and the relationship between the degree of IS-OS irregularity were assessed. Findings: A total of 27 patients, 13 of whom were acute and 14 of whom were chronic CSCR, were included in the study. It was detected that the pre-treatment subfoveal and mean choroidal thickness (510.07, 480.00) values decreased significantly after 3 months following FDT (401.71, 375.63) (p0.05).