Seasonal dynamics in acrosome reaction induction in ram spermatozoa
Koç spermatozoonlarında akrozom reaksiyonunun uyarılabilme oranları üzerine mevsimsel etkilerin araştırılması
  1. Tez No: 419896
  2. Yazar: EJAZ AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reprodüksiyon ve Suni Tohumlama (Veteriner) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Koçlarda akrozom reaksiyonunun uyarılması üzerine mevsimsel etkilerin ve ozmotik tolerans limitlerinin incelenmesi amacıyla iki paralel çalışma yürütüldü. Toplam 6 baş ergin koçtan ayda bir kez olmak üzere tüm çalışma süresince kış (Aralık-Şubat), ilkbahar (Mart-Mayıs), yaz (Haziran-Ağustos) ve sonbahar (Eylül-Kasım) mevsimleri süresince (her koç her mevsimde 3 kez ejekülat verdi) sperma örnekleri elektroejekülatör yardımıyla toplandı. Çalışmanın ilk bölümünde akrozom reaksiyonunun uyarılması amacıyla farklı ajanlar, LPC ve CI, kullanıldı. Sperma örnekleri 37°C de 3 saat boyunca inkübe edildiler. LPC veya CI ile uyarıldıktan sonra çeşitli aralıklarla (15, 30, 60, 120 ve 180 dakika) örnekler toplanarak akrozomal bütünlük floresan boyama (FITC-PNA) ile tespit edildi. LPC ve CI ile uyarılan akrozom reaksiyonu oranları farklı mevsimlerde farklı oranlar oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Two longitudinal studies were conducted to evaluate the seasonal dynamics in acrosome reaction induction and osmotic tolerance limit of ram sperm. Semen was collected using an electroejaculator once a month from 6 mature rams (three ejaculates per each ram per season) throughout study period during winter (Dec-Feb), spring (Mar-May), summer (Jun-Aug) and autumn (Sep-Nov). In study 1 acrosome reaction was induced in vitro by using different inducing agents; LPC and CI. The samples were then incubated in water bath at 37°C for 3 hrs. At various intervals (15, 30, 60, 120 and 180 min) after stimulation with LPC or CI, the acrosomal status of the samples was monitored by using fluorescent staining (FITC-PNA). The AR induced in the presence of LPC or CI showed different pattern in different seasons.