Aydın İli ketem'den toplanan vaginal örneklerde gardnerella vaginalis'in izolasyon, identifikasyon ve antibiyotiklere duyarlılıklarının incelenmesi
Investigation of antibiotic sensivity, isolation and identification of gardnerella vaginalis collected from ketem/Aydin province
- Tez No: 419905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda Aydın ili KETEM'den alınan vajinal örneklerde üreyen G. vaginalis bakterisinin identifikasyonu, sık kullanılan antibiyotiklere karşı direnç durumunun değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeler neticesinde G. vaginalis bakterisine karşı uygulanan ampirik tedavide uygun antibiyotik seçeneklerinin sunulması amaçlandı. Araştırmamızda toplam 220 adet vajinal svap örneği kullanıldı ve 26 (% 12) adet G. vaginalis suşu izole ve identifiye edildi. Antibiyotik duyarlılık testlerinde Metronidazol, Tetrasiklin, Eritromisin, Amoksisilin/Klavulanik asit, Doksisiklin, Kolistin, Klindamisin ve Penisilin etken maddelerini içeren antibiyotik diskleri kullanıldı. İzole ve identifiye edilen G. vaginalis suşlarına yapılan antibiyotik duyarlılık testleri sonucunda 26 adet suşun tamamı Metronidazol, Kolistin ve Penisiline karşı tam dirençli (% 100), Tetrasikline 20 suş duyarlı (% 77), 2 suş orta düzey duyarlı (% 8), 4 suş dirençli (% 15), Eritromisine 8 suş duyarlı (% 31), 18 suş orta düzey duyarlı (% 69), Amoksisilin/Klavulanik asite 16 suş duyarlı (% 62), 6 suş orta düzey duyarlı (% 23), 4 suş dirençli (% 15) , Doksisikline 24 suş duyarlı (% 92), 2 suş dirençli (% 8), Klindamisine ise 14 suş duyarlı (% 54), 10 suş orta düzey duyarlı (% 38), 2 suş dirençli (% 8) olarak tespit edildi. Yapmış olduğumuz çalışmada, literatür bilgiye benzer şekilde bakteride oluşan antibiyotik dirençlilik ve duyarlılık değerlerinde değişiklikler göze çarpmaktadır. Bakteriyel Vajinozis hastalığında vajinal svap alınarak kültür yöntemi ile rol alan G. vaginalis'in tespitinin yapılması ve identifiye edilen bakterilerin antibiyotik duyarlılık testleri yapıldıktan sonra tedavi uygulanmasının gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, identification of G. vaginalis that is reproduced in vaginal samples obtained from KETEM/Aydın, evaluation of their suspectibility to commonly used antibiotics and after evaluation offering proper antibiotics in empiric treatment against to G. vaginalis are aimed. In the experiment, 220 vaginal swab samples were used and 26 G. vaginalis strains were isolated and identified. Antibiotic suspectibility tests were performed by antibiotic discs that contain either of Metronidazole, Tetracycline, Erythromycin, Amoxicillin/Clavulanic Acid, Doxycycline, Colistin, Clindamycine, and Penicillin. Results showed that all the strains are resistant to Metronidazole, Colistin and Penicillin; while 20 of them (77 %) susceptible, 2 of them (8 %) moderately susceptible, 4 of them (15 %) resistant to Tetracycline. 8 strains (31 %) were found susceptible to Erythromycin, as 18 of them (69 %) were moderately susceptible. Resistance to Amoxicillin/Clavulanic Acid, Doxycycline and Clindamycine were seen 4 (15 %), 2 (8 %) and 2 (8 %) strains, respectively. Susceptibility to same antibiotics occurred in 16 (62 %), 24 (92 %) and 14 (54 %) strains, respectively. Moderately susceptible strains to Amoxicillin/Clavulanic Acid and Clindamycine were 6 and 10. respectively. Consequently differences in the rates of resistance and susceptibility to antibiotics attract attention in accordance with literature. Necessity for determination of G. vaginalis strain with culture method by taking vaginal swab and administering treatment after antibiotic susceptibility tests of identified bacteria is propounded.