Kedilerde hipertiroidizm prevalansı ve tiroid bezinin ultrasonografik muayenesi
Prevalance of hyperthyroidism in cats and ultrasonographic examination of the thyroid gland
- Tez No: 950745
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada kedilerde T4 ölçümü ile hipertiroidizm prevalansının belirlenmesi ve tiroid bezinin ultarasonografik muayenesinin önemi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın hayvan materyalini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği ve İzmir ili veteriner klinik ve polikliniklerine getirilen, yapılan klinik muayene ve kan testleri değerlendirmeleri sonucu serum total T4 seviyeleri yüksek olan ve semptom gösteren hipertirodizm tanısı koyulan kediler oluşturdu. Çalışmada vakalar ırk, her iki cinsiyet ve yaş farklılıklarına göre ayırt edilmedi. Anamnez alınıp fiziksel muayene sonrası özellikle sabah saatleri tercih edilerek kan örnekleri alınıp ardından boyun bölgesi tıraşlanarak tiroid bezinin ultrasonografik muayenesi gerçekleştirildi. Dağılımların normalite testleri shapiro wilk analizine göre gerçekleştirip verilerin normal dağılım göstermemesi üzerine Mann Whitney U testi ile gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Tüm analizlerde SPSS 25 programından yararlanılıp p değerinin 0.05 den küçük olduğu durumlar istatistiksel anlamlı kabul edildi. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan kediler normotiroidili ve hipertiroidili olarak gruplandı. Çalışmaya dahil edilen kedilerde hipertiroidizm prevalansı %8,6 olarak bulundu. Hipertiroidizm tanısı koyulan kedilerde tiroid bezinin ultrasonografik muayenesinde normotiroidili kedilere göre hacim ve ekojenitelerde anlamlı farklılıklar görüldü. T4 değeri yüksek bulunan kedilerin yaygın olarak 10 yaş ve üzeri olduğu belirlendi. Sonuç: Yapılan çalışma sonucu elde edilen verilere göre hipertiroidizmin şimdiye kadar yapılan çalışmalarla uyumlu olarak özellikle yaşlı kedilerde yaygın bir endokrin hastalık olduğu görülmüştür, tanı aşamasında ultrason muayenesinin bezin değerlendirilmesinde ve hastalığın prognozunun belirlenmesinde yardımcı olacağı düşünülmektedir. Hipertiroidizm şüpheli hastalarda hormonun sirkadiyen ritmi ve etkilendiği diğer şartlar dolayısı ile tanı amaçlı yapılan testlerin belirli aralıklarla tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of hyperthyroidism in cats through the measurement of serum total T4 levels and to investigate the diagnostic significance of ultrasonographic evaluation of the thyroid gland. Material and Methods: The animal material of the study consisted of cats presented to the Internal Medicine Clinic of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine and various veterinary clinics and polyclinics in Izmir. These cats were diagnosed with hyperthyroidism based on clinical examination findings and elevated serum total T4 levels. Breed, sex, and age distinctions were not considered in case selection. Following anamnesis and physical examination, blood samples were collected preferably in the morning and the cervical region was shaved for ultrasonographic examination of the thyroid gland. Normality of data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test. Since the data were not normally distributed, comparisons between groups were performed using the Mann-Whitney U test. Statistical analyses were conducted using SPSS version 25, with p-values less than 0.05 considered statistically significant. Findings: The cats included in the study were categorized as either euthyroid or hyperthyroid. The prevalence of hyperthyroidism among the evaluated cats was found to be 8.6%. Ultrasonographic examination of the thyroid glands in hyperthyroid cats revealed significant differences in volume and echogenicity compared to euthyroid cats. Additionally, it was observed that the majority of cats with elevated T4 levels were aged 10 years or older. Results: The cats included in the study were categorized as either euthyroid or hyperthyroid. The prevalence of hyperthyroidism among the evaluated cats was found to be 8.6%. Ultrasonographic examination of the thyroid glands in hyperthyroid cats revealed significant differences in volume and echogenicity compared to euthyroid cats. Additionally, it was observed that the majority of cats with elevated T4 levels were aged 10 years or older.