Kedilerde bartonella henselae ve bartonella clarrıdgeiae prevalansının araştırılması
Investigation of Bartonella henselae and Bartonella clarridgeiae Prevalance in Cats
- Tez No: 419919
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamızda İzmir'deki özel bir veteriner kliniğine gelen 50 ev ve sokak kedisinden alınan kan örnekleri PCR yöntemi ile incelenmiştir. PCR çalışması sonucunda toplam örneklerin % 12'sinden Bartonella spp. identifikasyonu gerçekleştirilmiştir. 50 adet örnekten yapılan PCR identifikasyonu sonucundaki tür bazındaki yüzde dağılımları, B. hensela % 8 ve B. clarridgeiae % 4'tür. PCR pozitifliği elde edilmiş Bartonella türlerinin cinsiyet bazındaki yüzde dağılımları incelendiğinde, dişi kedilerde % 7.4 oranında B. henselae ve % 3.7 oranında B. clarridgeiae (2 adet B. henselae ve 1 adet B. clarridgeiae) belirlendiği görülmektedir. Erkek kedilerde ise % 8.6 oranında B. henselae ve % 4.3 oranında B. clarridgeiae (2 adet B. henselae ve 1 adet B. clarridgeiae) saptandığı görülmektedir. PCR pozitifliği elde edilmiş Bartonella türlerinin yaşam şekli bazındaki % dağılımları incelendiğinde, ev kedilerinden % 7.4 oranında B. henselae ve % 3.7 oranında B. clarridgeiae (2 adet B. henselae ve 1 adet B. clarridgeiae) belirlendiği görülmektedir. Sokak kedilerinden ise % 8.6 oranında B. henselae ve % 4.3 oranında B. clarridgeiae (2 adet B. henselae ve 1 adet B. clarridgeiae) saptandığı görülmektedir. PCR pozitifliği elde edilmiş Bartonella türlerinin yaş bazındaki dağılımları incelendiğinde, B. henselae tespit edilen kedilerin yaş aralığının 1 ile 6 yaş arasında (1, 3, 5, 6) değiştiği görülmektedir. B. clarridgeiae tespit edilen kedilerde ise yaş aralığı 1 ile 2 (1 ve 2) arasında değişmektedir. Araştırmamızda, zoonotik önemi de olan Bartonella türlerinin İzmir bölgesinde varlığı tespit edilmiştir. Özellikle kedi pirelerinden insana taşınan B. henselae türünün yaygınlığı, koruyucu pire ilaçlamaları konusunda hasta sahiplerinin bilgilendirilmesi gerektiğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 blood samples taken from urban and stray cats which were examined in a private veterinary clinic in İzmir province were investigated by PCR method. PCR studies revealed that Bartonella spp. was identified from a total of % 12 of the samples. PCR identification results were 8 % for B. hensela and 4 % for B. clarridgeiae for spesies based distribution. Gender based percentage distribution for the samples which were detected as PCR positive are in the ratio of % 7.4 for B. henselae in female cats, and 3.7 % for B. clarridgeiae (2 B. henselae and 1 B. clarridgeiae). In male cats, the determination percentages are 8.6 % for B. henselae and 4.3 for B. clarridgeiae (2 B. henselae and 1 B. clarridgeiae). The results indicate that B. henselae was determined in the ratio of 7.4 % and B. clarridgeiae (2 B. henselae and 1 B. clarridgeiae) was determined in the ratio of 3.7 % from urban cats. B. henselae was determined in the ratio of 8.6 % and B. clarridgeiae (2 B. henselae and 1 B. clarridgeiae) was determined in the ratio of 4.3 % from stray cats. The results indicate that age range varies between 1 and 6 years of age (1, 3, 5, 6) for the cats which Bartonella species were detected as PCR positive. that age range varies between 1 and 2 years of age (1, 2) for the cats which B. clarridgeiae was detected. In our study, Bartonella species which have zoonotic importance were detected. Especially, it is confirmed the necessity of the distribution of B. henselae which transmit to human from cat fleas and importance of preventive flea medication to pet owners for feedback