İstanbul yöresindeki kedilerde bartonella henselae' nin bakteriyolojik ve PCR tekniği ile araştırılması.
Investigation of bartonella henselae by bacteriologic and PCR methods in cats in istanbul region
- Tez No: 317002
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ATİLA ILGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, İstanbul ilinde evlerde, barınakta beslenen ve sokakta bulunan 96 adet kedide Bartonella henselae varlığının saptanması amaçlandı.Kedilerden alınan kan örnekleri iki farklı bakteriyolojik kültür yöntemi kullanılarak incelendi. Pediatrik lizis izolatör tüplere alınan kanlar santrifüje edildikten sonra % 5 tavşan kanı katkılı Heart Infusion Agarlara ekildi. BACTEC peds/plus F şişelerine alınan kanlar BACTEC 9050 otomatik üreme kontrollü kan kültür sistemi ile inkube edildi. İnkubasyon sonrası üremeler koloni morfolojisi, üreme süresi, Gram özelliği ve biyokimyasal özelliklerine göre değerlendirildi ve bakteriyolojik kültür ile 27 izolatın, BACTEC ile 10 izolatın Bartonella spp. olduğu belirlendi.İzolatlar 16S-23S rRNA interjenik bölge sekanslarından elde edilen spesifik primerler kullanılarak tür düzeyinde identifiye edildi ve tüm izolatlar Bartonella henselae olarak belirlendi.Bu sonuçlar ile İstanbul yöresindeki kedilerde Bartonella henselae bakteriyemi prevalansı % 28,1 olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, determine the presence of Bartonella henselae in Istanbul at 96 pet, shelter and stray cats were aimed.The samples of the cats were examined by two different bacteriologic culture methods. The collected blood samples into pediatric lysis isolator tubes were spun and the pellet inoculated onto Heart Infusion Agar supplemented with % 5 rabbit blood. BACTEC Peds/plus F were inoculated with samples and incubated in the Bactec 9050 automated blood culture systems. After the incubation time, growth were appraised according to the colony morphology, growth time, gram properties and biochemical properties, and it was determined that 27 isolates by solid medium, 10 isolates by BACTEC were Bartonella spp.Isolates were determined Bartonella henselae by used the specific primers of amplify a portion of the 16S-23S rRNA intergenic region.In conclusion, with these results the prevalence of Bartonella henselae bacteriemia was found % 28,1 on cats in Istanbul.