Çocuklarda akran zorbalığı ve benlik saygısının incelenmesi
İnvestigation of bullying and self-esteem in chıldren
  1. Tez No: 419937
  2. Yazar: DİDEM POLAT KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, çocuklarda akran zorbalığı ve benlik saygısının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Mersin merkez ilçelerine bağlı 13 ortaokul oluşturmuştur. Bu ortaokullardan evrenden örnekleme, 1052 öğrenci seçilmiştir. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Akran Zorbalığı Belirleme ÖlçeğiErgen Formu”,“Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, Student t, Anova testleri kullanılmıştır. Örneklemdeki öğrencilerin %56,6'sı altıncı sınıf, %53,1'i kız, %53,3'ü 12 yaşındadır. Araştırmada benlik saygısı puanı ortalamaları (BSPO) ile kurban olma puan ortalamaları (KOPO) arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.431). Akran zorbalığı puan ortalamaları (AZPO) ile BSPO arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.012).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the children bullying and selfesteem. The population of the study was included thirteen elementary schools in Mersin. The study sample were chosen 1052 student from these school. The data were collected using the Personal Information Form, Peer Victimization Identification Scale-Adolescent Form and Coopersmith Self-esteem Inventory. The study data were analyzed using numbers, percentages, students't-tests and ANOVA tests. Of the students in the sample, 56.6% were sixth grade students, 53.1% were females and 53.3% were twelve years old. The difference between selfesteem mean scores (SEMS) and being victimized mean scores (BVMS) was not statistically significant (p=0.431). The difference between peer victimization mean scores (PVMS) and SEMS was statistically significant (p=0.012).