Ratlarda tıkanma sarılığı oluşturulan modelde karvakrol'ün karaciğer, barsak hasarı ve bakteriyel translokasyonun engellenmesi üzerine etkisi
The effect of carvacrol on reducing bacterial translocation, liver and intestinal damage in obstructive jaundice model in rats
  1. Tez No: 639729
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH KEYİF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Tıkanma sarılığı, safra yollarındaki bir obstrüksiyona sekonder barsağa safra akımının azalması veya tamamen engellenmesi olup vücuttan safra ile uzaklaştırılan maddelerin kanda artması ile sonuçlanmaktadır. Vücutta biriken bu maddeler ise birçok sistemi etkilemekte ve patolojik değişikliklere neden olmaktadır. Karvakrolün antibakteriyel, antifungal, antioksidan, antialerjik, hepatoprotektif ve analjezik etkilerinin olduğu pek çok çalışma mevcuttur. Bu çalışmalarda karvakrolün bakteriyel translokasyonu başarı ile engellediği, morbidite ve mortalitede azalmayı sağladığı gösterilmiştir. Dimethyl sulfoxide (DMSO) ise renksiz ve sıvı halde olan bileşik önemli polar çözücüdür. Kraft hamurundan elde edilir ve dimethyl sulfite'nin bir yan ürünüdür. Dimethyl sulfite'nin oksijen ya da azot dioksitle oksidasyonu kimyasal reaksiyonlarda çözücü olarak kullanılan DMSO'yu vermektedir. Bu çalışmada ratlarda tıkanma sarılığı oluşturulmuş ve karvakrolün karaciğer ve barsak hasarı ile bakteriyel translokasyonun engellenmesi üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmada ağırlıkları 200-250 gr olan 36 adet Wistar Albino cinsi rat kullanılmıştır. Ratlar; kontrol grubu (grup1, n=6), kontrol+karvakrol grubu (grup2, n=6), kontrol+dimethyl sulfoxide (DMSO) grubu (grup3, n=6), tıkanma sarılığı (TS) grubu (grup4, n=6), TS+DMSO grubu (grup5, n=6) ve TS+karvakrol tedavi grubu (grup6, n=6) olarak rastgele altı eşit gruba ayrıldı. Grup 2 ve 6'daki ratlara DMSO ve karvakrol verildi. Grup 3 ve 5'teki ratlara ise sadece karvakrol 0,2 ml intraperitoneal olarak 3 gün boyunca uygulandı. Postoperatif 3. günde denekler sakrifiye edilerek kanda total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gama glutamil transferaz (GGT), laktat dehidrogenaz (LDH), total protein (TP), albümin (Alb), total bilirubin (T.bil), direkt bilirubin (D.bil), alkalen fosfataz (ALP) ve malondialdehit (MDA) değerleri, kan kültürü, karaciğer, dalak, mezenterik lenf nodu (MLN) ve ileum doku kültürleri, karaciğer ile barsak histopatolojisi çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Background ve Aim: Obstructive jaundice is a decrease or complete inhibition of bile flow to the intestine secondary to an obstruction occurring in the biliary tract, resulting in increased level of substances that are excreted from the blood by bile. These substances accumulating in the body affect many systems and cause pathological changes. There are studies that shows carvacrol has antibacterial, antifungal, antioxidant, antiallergic, hepatoprotective and analgesic effects. In these studies, carvacrol has been shown to successfully prevent bacterial translocation and decrease morbidity and mortality. In this study, obstructive jaundice was created in rats and it was aimed to investigate the effects of carvacrol on liver and intestinal damage and inhibition of bacterial translocation. Materials and methods: In the study, 36 piece of Wistar Albino rats (weight 200-250 g) were used. Rats were randomly divided into six equal groups as control group (group1, n = 6), control + carvacrol group (group2, n = 6), control + dimethyl sulfoxide (DMSO) group (group3, n = 6), obstructive jaundice (TS) group (group4, n = 6 ), TS + DMSO group (group5, n = 6) and TS + carvacrol treatment group (group6, n = 6). In Group2 and 6, DMSO and carvacrol were given, in Group3 and 5, only carvacrol was given to rats. Carvacrol and DMSO injections applied 0,2 ml intraperitoneally for 3 days. On the third postoperative day, subjects were sacrificed, total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS), oxidative stress index (OSI), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), gamma glutamyl transferase (GGT), lactate dehydrogenase (LDH), total protein (TP), albumin (Alb), total bilirubin (T.bil), direct bilirubin (D.bil), alkaline phosphatase (ALP) and malondialdehyde (MDA) values, blood culture, liver, spleen, mesenteric lymph node (MLN) and ileum tissue cultures, liver and intestinal histopathology were studied.