Yönetici hemşirelerin algılanan liderlik tarzlarının yetki devretme düzeylerine etkisi
The impact of the perceived leadership styles of manager nurses on their authority delegation levels
- Tez No: 419951
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, kamu ve özel hastanede çalışan yönetici hemşirelerin algılanan liderlik tarzlarının yetki devretme düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış olup, İstanbul ili sınırları içinde Sağlık Bakanlığı?na bağlı üç eğitim ve araştırma hastanesi ile beş özel hastaneden gerekli izinler alındıktan sonra, 702 hemşire ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve `?Yöneticilerin Liderlik Tarzlarını Algılamaya yönelik Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği?? ve Yetki Devri Düzeyini Belirleme Ölçeği kullanıldı. Yetki Devri ölçeği Araştırmacı tarafından soru havuzu oluşturulup uzman görüşüne sunuldu, 30 hemşire üzerinde pilot çalışma yapıldı. Pilot araştırma sonrası örneklem üzerinde uygulanan ölçeğin güvenirlik katsayısı 0,967 olarak çok yüksek bulunmuştur. Madde toplam korelasyonu 0,30? un altında kalan ve iç tutarlılığı olumsuz etkileyen maddeler ölçekten çıkartılmıştır. Yetki devri ölçeğindeki 40 maddenin güvenirlik analizi tekrar edilerek iç tutarlılık katsayısı alpha=0.976 olarak çok yüksek bulunmuştur. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır. gösteren Kolmogorov Smirnov testi, Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki fark t-testi ile analiz edilmiştir. İkiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) Anova testi uygulanmıştır. Araştırmaların bulgularına göre, Araştırma hastanesinde çalışanların dönüşümcü lider düzeyi yetki devri düzeyini arttırmaktadır. Sürdürümcü lider düzeyi yetki devri düzeyini etkilememektedir. Serbestlik tanıyan liderlik düzeyi yetki devri düzeyini etkilememektedir. Özel Hastanede Çalışanların dönüşümcü lider düzeyi yetki devri düzeyini arttırmaktadır. Sürdürümcü lider düzeyi yetki devri düzeyini arttırmaktadır. Serbestlik tanıyan liderlik düzeyi yetki devri düzeyini etkilememektedir Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin liderlik ve yetki devri konusunda eğitim almaları önerisinde bulundu.
Özet (Çeviri)
This research is planned to define the impact of the leadership styles of nurses in state and private hospitals on the authority delegation, and conducted after related permissions with 720 nurses in three research hospitals and five private hospitals in Istanbul. 'Individual Information Form' and 'Multi factor Leadership Scale to understand the leasership styles of Managers' and 'Authority Delegation Level Scale' is used for data collection.Authority Delegation Level Scale is presented to the specialist in a question pool and a pilot project is conducted with 30 nurses.After the pilot project, the reliability coefficient of the scale is measured as 0,967 and considered as too high. The items which are inconsistent and below the internal corelation of 0.30 are excluded from the scale . The secuirty analysis of 40 items in Authority Delegation Scale are repeated and the consistency coeeficient is determined as too high with alpha=0,976 The data is analyzed with SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0. To evaluate the results statistical methods(Number, percentage, Average, Statistical Variation) are used. The difference between two groups are analyized with t-test and Kolmogorov Smirnov test. If there are more than two groups, parameters are analyzed with One Way Anova test. According to the results, the transformational leadership increase the Authority Delegation level. Conservational leadership style doesnt impact the Authority Delegation Level. According to the results, the transformational leadership style of the Research Hospital managers impact the Authority Delegation level. The transformational leadership level of the managers in Private Hospitals impact the Authority Delegation level. Conservational leadership lecel impacts the Authority Delegation level. The leadership styles allowing to freedom doesnt impact the Authority Delegation level. According to these results, it is recommended nurses to take the leadership and Authority Delegation courses.