Hemşirelerin yapısal güçlendirme algısı ve işe bağlı gerginlik düzeyleri
The structural empowerment perception of nurses and the degree of work related strain
- Tez No: 419950
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Araştırma, hemşirelerin yapısal güçlendirme algısı ve işe bağlı gerginlik düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve, İstanbul ili sınırları içinde Sağlık Bakanlığına bağlı iki eğitim ve araştırma hastanesi, bir üniversite hastanesi ve üç özel hastaneden gerekli yazılı izinler alındıktan sonra, 570 hemşire ile gerçekleştirildi. Veri toplama aracı olarak hemşirelerin tanıtıcı ve mesleki özelliklerini içeren Bilgi Formu, ?Çalışma Koşullarının Etkinliği Anketi II? ve ?İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği? kullanıldı. Çalışmanın verileri bilgisayar ortamında, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Çalışma Koşullarının Etkinliği Anketi II?nin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,93, İşe Bağlı Gerginlik Ölçeği?nin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,79 bulundu. Hemşirelerin, Yapısal Güçlendirme Algılarının orta düzeyde (17.83 ± 4,12), İşe Bağlı Gerginlik puanının da orta düzeyde (34,99 ± 7,05) olduğu görüldü. Hemşirelerin yapısal güçlendirme algıları ile işe bağlı gerginlik düzeyleri arasında negatif yönde güçlü düzeyde ilişki olduğu görüldü.. Üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin yapısal güçlendirme algısı en yüksek ve işe bağlı gerginlik düzeyi en düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a definer in order to determine the structural empowering perception and the level of stress due to work, and it was carried out with 570 nurses in Istanbul after receiving necessary written permissions from a university hospital, three private hospitals and two training and research hospitals affiliated to the Ministry of Health. Information Form covering the introductive and professional characteristics of nurses, ?Conditions of Work Effectiveness Questionaire II? and ?Work- Related Strain Inventory ? were used as means of data gathering. The data of the study were assessed on electronic environment by using number, percentage, average and standard deviation, t test, Mann Whitney U test, unilateral variance analysis and Kruskal Wallis analysis and Pearson correlation analysis. Cronbach Alpha reliability coefficient of the Conditions of Work Effectiveness Questionaire II was found 0,93; Alpha reliability coefficient of the Work- Related Strain Inventory was found 0,79. Structural empowerment perceptions of nurses were found to be of average level (17,83 ± 4,12), Stress points due to Work were also found to be of average level (34,99 ± 7,05). A strong negative relation was observed between the structural empowerment perceptions of nurses and the level of stress due to work. As for the nurses working at university hospitals, their structural empowerment perceptions were the highest and the level of stress due to work was the lowest.