Assessement of balance in geriatrıc hypertensive individuals
Hipertansif geriatrik bireylerde denge değerlendirmesi
- Tez No: 419960
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, DOÇ. DR. HANEFİ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamız hipertansif ve normotansif geriatric bireylerde denge performansınının ilişkisini ve hipertensiyonun yaşlı bireylerin dengeleri üzerinde etkisini araştırmak için planlanmıştır. Çalışmamıza 61 geriatrik birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılanların hepsi 65 yaş üstü olup gönüllü olarak araştırmayı kabul etmişlerdir. Katılanların demografik bilgileri kaydedilmiştir. Temel günlük yaşam aktivitelerini ölçmek için“Katz indeksi”, Kognitif durumu ölçmek için“Statdardize Mini Mental Testi (SMMT)”, Depresyon durumunu ölçmek için“Geriatrik Depresyon Skalası”, Quadriceps kas gücünü ölçmek için hand held dinamometre, ayak bileği eklem hareketi açıklığını ölçmek için goniometre, yürümeyi değerlendirmek için“Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT)”, ve dengeyi ölçmek için Nintendo Wii ve Pedalo® Sensamove denge cihazı kullanılmıştır. Denge testinden önce bireylerin sistolik ve diastolik kan basınçları ölçulmüştür. Hipertansif grubun ZKYT test sonuçları normotansif gruba göre daha kötü bulunmuştur(p=0.030). Pedalo denge değerleri ve hipertasiyon arasında herhangi bir anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our study is designed to evaluate the relationship between the balance performance of the geriatric hypertensive and normotensive individuals and find out the effect of hypertension in the balance behavior of the elderly people. 61 geriatric people were included in our study. All the patients were 65 years old and older and were participating to our study with their own approval. Demographic information of the participants has been recorded. Basic activities of daily living is measured by the KATZ Index of ADLs, cognitive status is measured by Standardized Mini-Mental State Examination, depression status is measured by Geriatric Depression scale, Quadriceps muscle strength is measured by hand held dynamometer, ankle dorsiflexion range of motion is measured by goniometer, gait is measured by Timed Up and Go Test and balance performance is measured by Nintendo Wii and Pedalo® Sensamove balance device. The systolic and diastolic blood pressure is measured before the balance test. Hypertensive group had higher performance time in Timed Up and Go test than normotensive. (p=0.030). There was no statistically significant difference in parameters of Pedalo® Sensamove device between hypertensive and normotensive participants (p>0.05).