Subakromiyal sıkışma sendromunda kinezyolojik bantlamanın ağrı, fonksiyon, eklem hareket açıklığı, kas gücü ve propriosepsiyona etkisi
The efficacy of kinesio taping on pain, function, joint range of motion, muscle strength and proprioception in subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 419963
  2. Yazar: YELİZ BÜYÜKTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
1-ÖZET Subakromiyal Sıkışma Sendromunda Kinezyolojik Bantlamanın Ağrı, Fonksiyon, Eklem Hareket Açıklığı, Kas Kuvveti ve Propriosepsiyona Etkisi Çalışmamızın amacı Subakromiyal Sıkışma Sendromu (SSS) tedavisinde kinezyolojik bantlamanın hastaların ağrı, özürlülük düzeyi, fonksiyonel düzeyi ve omuz propriosepsiyonu üzerine etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamız 54 SSS tanılı olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgular randomize olarak genel fizyoterapi uygulamaları (GFTR) ve Kinezyolojik bantlama (GFTR+KT), grupları olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Gruplar 2 haftalık tedavi programı öncesi ve sonrası ağrı, eklem hareket açıklığı, SSS'ye özel değerlendirme testleri, kas kuvveti, omuz özürlülük skorlamaları ile propriosepsiyon açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2-SUMMARY The efficacy of kinesio taping on pain, function, joint range of motion, muscle strength and proprioception in subacromial impingement syndrome. The purpose of this study was to determine the efficacy of kinesio taping(KT) on subjects' pain, level of impairment, level of function and shoulder proprioception in treatment of subacromial impingement syndrome(SIS). The study was conducted with subjects (n=54) diagnosed with SIS. The subjects were divided into two groups randomly as general physical therapy applications group and KT group (KTG). The groups were studied before and after two-week treatment in terms of pain, ROM, special SIS study tests, muscle strength, scores of shoulder disability and proprioception.