Açık kalp cerrahisi yapılan pediyatrik hastalarda kardiyopulmoner bypass sırasında hemofiltrasyon kullanımının sistemik inflamatuar yanıt sendromu üzerindeki etkilerinin araştırılması
The effects of hemofiltration during cardiopulmonary bypass on systemic inflammatory response syndrome in pediatric patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 419962
  2. Yazar: NİHAL KOLBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında hemofiltrasyon kullanımının postoperatif sistemik inflamatuar yanıt sendromu üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya kross klemp süresi 60 dakikayı geçmeyen, 2-5 yaş arasında olan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar, KPB sırasında hemofiltrasyon uygulaması yapılan (Grup A, n=20) ve yapılmayan (Grup B, n=20) olarak ayrılmıştır. Hastaların 5 farklı arter kan gazı örneği, preoperatif ve postoperatif biyokimya analizleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, we aimed to test the impact of hemofiltration during cardiopumonary bypass (CPB) on systemic inflammatory reponse syndrome. In this study, patients with cross clamp time less than 60 minutes and between 2 and 5 years of age were included. Patients hemofiltration application made during CPB (Group A, n = 20) and untreated (group B, n = 20) were separated. 5 different arterial blood gas samples from the patients were compared preoperative and postoperative biochemical analysis.