Serumda grelin, oksidatif stres ve obezite ilişkisinin araştırılması
Investigation of ghrelin oxidative stress and obesity relationship in serum
  1. Tez No: 419973
  2. Yazar: SEVİLAY TARAKÇI ZORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİN EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Obezite vücutta yağ birikimi ile karakterize multifaktöriyel, kronik bir hastalıktır. Salgıladığı adipokinler bioaktif olarak enerji tüketiminde ve inflamasyonda rol aldığı için bu çalışmada obezlerde grelin ve oksidatif stres düzeylerini, obezite ile ilgili diğer parametreler ile karşılaştırmayı amaçladık. Bu çalışmada 61 obez ve 24 kontrol ile çalışıldı. Serumda grelin düzeyleri ELİSA, TAS ve TOS Erel yöntemi ile, Glukoz, insülin, insülin dirençleri, TG, LDL-C, HDL-C, TG düzeyleri fotometrik, HbA1c ve CRP immünokemilüminesans yöntemle çalışıldı. HOMA-IR yöntemi ile insülin rezistansı hesaplanıldı. Obez ve kontrol grubunda grelin değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Obez grupta BMI ile grelin arasında negatif bir korelasyon saptandı (p0,05). Total antioksidan seviye obezlerde kontrol grubuna göre düşük, oksidatif stres değeri obezlerde kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur (p0,05). İki grup arasında CRP seviyeleri farklılık göstermedi (p>0,05). Sonuç olarak iştah merkezinde rol alan grelin ve obezite ilişkisinin tedavi amacıyla kullanılabilmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a multifactorial chronic disease characterized by fat accumulation in the body. Because of secretion of adipokines that plays an important role in energy consumption as bioactive and inflammation, the present study aims to compare the ghrelin and oxidative stress levels with other parameters related to obesity in obese patients. This study was performed in 61 obese and in a control group that included 24 people. Ghrelin levels were measured by ELISA method. TAS and TOS levels by Erel method; glucose, insülin, insulin resistances; TG, LDL-C, HDL-C, TG levels were measured with photometric method. Subsequently HbA1c, CRP levels were measured with chemiluminescence immunoassay method. Insulin resistance was measured by HOMA-IR method. There was no significant difference of ghrelin levels in obese and control groups (p>0,05). There was found a negative correlation between BMI and ghrelin levels in obese group (p0,05). The two groups showed no significant difference between CRP levels (p>0.05). Consequently, in order to apply ghrelin and obesity relationship for treatment purposes that has a signigficant role in appetite center further studies are needed in this direction.