Yetişkin kadınlarda vücut kitle indeksi ile gece beslenmesi ve uyku düzeni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between BMI with night eating and sleeping pattern in adult women
  1. Tez No: 419974
  2. Yazar: BURCU DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZZEZ GARİPAĞAOĞLU DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma, yetişkin kadınlarda vücut kitle indeksi ile gece beslenmesi ve uyku düzeni arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Temmuz-Ekim 2015 tarihleri arasında, Maltepe Toplum Sağlığı Merkezi'nde 235 kadın üzerinde yürütülen bu çalışmanın verileri, önceden hazırlanmış bir anket formu ile elde edildi. Ağırlık ve boy ölçümleri alındı. Vücut Kitle İndeksleri hesaplandı. Bireylerin gece beslenme durumu 'Gece Yeme Anketi', uyku düzeni 'Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi' kullanılarak belirlendi. Yaş ortalaması 35,7+12,0 yıl, VKİ ortalaması ise 26,0+6,2 kg/m2 idi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to evaluate the relationship between BMI with night eating and sleeping pattern in adult women. The study was conducted on a total 235 healthy women presenting to Maltepe Society Health Center between July 2015 and September 2015 and the data of this study was obtained with inquiry form that was formed before. Body-mass index was calculated according to weight and height measurements that was obtained with an inquiry form. Whereas Night Eating Questionnaire was used to determine night eating behaviors of the individuals, Pittsburgh Sleep Quality Index was used to determine sleep quality. The mean age of the individuals was found to be 35,7±12,0 years and mean BMI to be 26,0±6,2 kg/m2.