Konvulsif ve nonkonvulsif epilepsi modellerinde leptin, ghrelin ve npy'nin serum tnf-a, Il-1ß, Il-6, fgf-2, galanin düzeyleri ve oksidatif stres üzerine etkileri
Epileptic seizure models of convulsive and nonconvulsive, leptin ghrelin and npy effects on serum tnf-a, Il-1ß, Il-6, fgf-2, galanin levels and oxidative stress
- Tez No: 455755
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ KUŞKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Epilepsi tekrarlayan nöbetlerle karakterize dünya nüfusunun %0.8?ni etkileyen kronik beyin hastalığıdır. Halen epilepside altta yatan patofizyolojik mekanizmalar bilinmemekte dolayısıyla da tedavi yaklaşımları var olan antikonvulsan ilaçlarla sadece nöbet aktivitesini baskılamak şeklinde olmaktadır. İnsanlarda antiepileptik tedavi için hedefleri saptamak oldukça güçtür. Epileptogenez kavramını anlamak, moleküler hedefleri saptayabilmek tedavide esas olacaktır. İnsanlarda epileptogenez çalışmaları çok güç ve etik kısıtlılıkları olduğundan epileptogenezin hayvan modelleri bilimsel ilerleme için çok gereklidir. Birçok endojen peptid beyinde hücreler arası iletişimde ve nöroendokrin sistemde haberci molekül olarak işlev görür. Endojen peptidler, üreme, gıda alımı, sirkadien ritm, ağrı, bellek fonksiyonları, ödül mekanizması gibi birçok fizyolojik durumların yanında epileptik nöbetlerin patogenezinde de önemli bir role sahiptirler. Diğer taraftan epileptik nöbetlerin beyinde yayılımında ve bir sonraki nöbetin oluşmasında kritik bir role sahip olduğu ileri sürülen bazı proinflamatuar sitokinler ve oksidatif stres ile bu endojen peptitler arasında önemli etkileşimler olduğu ileri sürülmektedir. Bu amaçla çalışmamızda, endojen ligandlardan olan ghrelin, leptin ve nöropeptid Y?nin konvulsif ve nonkonvulsif nöbet modellerinde; nöbetlerin oluşumuna etkileri, periferal antioksidan etkinlikleri ve oksidatif stresle mücadeledeki rolünün yanısıra sistemik bağışıklık yanıtının bir sonucu olan sitokinler üzerindeki rolünü araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; konvulsif nöbet modeli; Wistar sıçanlara tek doz (65 mg/kg) Pentylenetetrazole (PTZ) enjeksiyonu ile oluşturuldu. Nonkonvulsif nöbet modeli olarak; genetik absans epilepsili WAG/Rij ırkı sıçanlar kullanıldı. Nöbet aktivitesini EEG ile değerlendirebilmek için tüm gruplara, çalışmadan iki hafta önce steriotaksik alet ile kayıt elektrotları yerleştirildi. Farklı farmakolojik profillere sahip deneysel epilepsi modellerini içeren deney gruplarına, leptin (4 mg/kg i.p.), ghrelin (80 µg/kg i.p.) ve NPY(60 µg/kg i.p.) intraperitoneal olarak ayrı ayrı uygulandı. Tüm gruplarda deneylerle eş zamanlı monitörize EEG kayıtları alındı. Bu endojen ligandların konvulsif nöbetler üzerine etkileri hem nöbet gözlemi hem de EEG kayıtlarına göre değerlendirildi, nonkonvulsif nöbetler üzerine etkileri ise EEG kayıtlarında diken dalga deşarjların (SWDs) sayı ve süresinin değerlendirilmesi ile belirlendi. Ayrıca bu endojen peptidlerin, epileptogenezde önemli rolleri olduğu düşünülen bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerini incelenmek üzere, hem konvulsif hemde nonkonvulsif deney gruplarında serum TNF-?, IL-1ß, IL-6, FGF-2, galanin, NO?, MDA, GSH seviyeleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda hem konvulsif hem de nonkonvulsif nöbetler üzerine bu endojen ligandların etkilerinin olduğu bulunmuştur. Konvulsif nöbet modelinde hem leptin, hem ghrelin hem de NPY nöbet başlangıcını, minimal nöbet başlangıcını ve jeneralize major nöbet başlangıcını geciktirmiş ve nöbet şiddetinde anlamlı azalma oluşturarak konvulsif nöbet aktivitesini kontrol grubuna göre anlamlı olarak baskıladığı bulunmuştur (p0.05). Nonkonvulsif nöbet modeli olan genetik absans epilepsili WAG/Rij sıçanlarda leptin, ghrelin ve NPY uygulanmasını takiben elektroensafogramda (EEG), 1.saat SWD sayı ve süresinde hem kendi bazal değerlerine hem de kontrol grubunun 1. saatine göre istatistiksel anlamlı artış olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Epilepsy is a chronic brain disorder characterized by recurrent seizures and affects 0.8% of the population in the world. The underlying mechanisms of epilepsy are still unknown; therefore, treatment approaches are only based on the suppression of seizure activity by existing anticonvulsant medications. In humans, it is difficult to detect the targets for antiepileptic therapy. The treatment will be based on understanding the term epileptogenesis and detection of the molecular targets. Since epileptogenesis studies are very difficult and have ethical limitations, animal models of epileptogenesis are needed for scientific progression. Many endogenous peptides function as messenger molecules in neuroendocrine system and intercellular communication in the brain. Endogenous peptides have an important role in many physiological conditions such as reproduction, food intake, circadian rhythm, pain, memory functions, reward mechanism as well as the pathogenesis of epileptic seizures. On the other hand, it is proposed that there are important interactions between these endogenous peptides and some proinflammatory cytokines and oxidative stress, which are alleged to have a critical role in the propagation of epileptic seizures in the brain and the formation of the next seizure. For this purpose, we investigated the role of endogenous ligands such as ghrelin, leptin and neuropeptide Y in the fight against oxidative stress, their effects on the formation of seizures and their peripheral antioxidant activities as well as their role on the cytokines, which are the results of systemic immune response, in convulsive and nonconvulsive seizure models in our study. Materials and Methods: Convulsive seizure model was constituted by the injection of a single dose (65 mg/kg) of Pentylenetetrazole (PTZ) to Wistar rats in our study. Genetic absence epilepsy WAG/Rij rats were used as the nonconvulsive seizure model. Recording electrodes were placed into all groups by a steriotaxic instrument two weeks before the study in order to assess the seizure activity by EEG. Leptin (4 mg/kg i.p.), ghrelin (80 µg/kg i.p.) and NPY(60 µg/kg i.p.) were applied separately to the experimental groups involving experimental epilepsy models with different pharmacological profiles via intraperitoneal route. EEG recordings that were monitorized simultaneously with the experiments were taken in all groups. The effects of these endogenous ligands on convulsive seizures were evaluated based on both seizure observations and EEG recordings; their effects on noncolvulsive seizures were determined by the evaluation of the number and duration of spike wave discharges (SWD) in EEG recordings. In addition, serum TNF-?, IL-1ß, IL-6, FGF-2, galanin, NO?, MDA and GSH levels were measured in both convulsive and nonconvulsive experimental groups in order to evaluate the effects of these endogenous peptides on some parameters that are thought to have important roles in epileptogenesis. Results: In our study, it was found that these endogenous ligands have effects on both convulsive and nonconvulsive seizures. In convulsive seizure model, leptin, ghrelin and also NPY have delayed the onset of the seizure, onset of the minimal seizure and onset of the generalized major seizure; and it was observed that they have significantly suppressed the convulsive seizure activity compared to control group by causing a significant reduction in the severity of the seizure (p0.05, respectively). Following leptin, ghrelin and NPY administration in genetic absence epilepsy WAG/Rij rats, which was the nonconvulsive seizure model, a statistically significant increase was observed in the number and duration of SWDs at the first hour in electroencephalogram (EEG) compared to its own basal values as well as the first hour in the control group.