Hafif şişman ve obez kadınların kronotipinin gece yeme, uyku kalitesi ve antrometrik ölçümler ile ilişkisinin belirlenmesi.
Determination of the relationship between the chornotype of slightly obese and obese women with night eating, sleep quality and anthrometric measurements
- Tez No: 834893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma hafif şişman ve obez kadınların kronotipinin, gece yeme, uyku kalitesi ve antrometrik ölçümler ile ilişkisini belirlemek amacıyla 69 yetişkin kadın ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini özel bir Beslenme ve Diyet danışmanlık merkezine başvuran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Beden Kütle İndeksi (BKI) sınıflamasına göre hafif şişman veya obez olan kadınlar oluşturmuştur. Katılımcıların sosyo demografik ve genel özelliklerinin, fiziksel aktivite yapma durumları ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi için anket formu, kronotiplerini belirlemek için Sabahçıl- Akşamcıl Anketi, uyku kalitesini belirlemek için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) gece yeme durumlarını saptamak için ise Gece Yeme Ölçeği araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 33,09 yıldır. BKI, bel çevresi ve vücut yağ yüzdesi ortalamaları sırasıyla 33,53± 5,50, 95,90±10,01 cm, 37,58±11,12 şeklinde'dir. Sabahçıl - akşamcıl anketine göre bireylerin %86,96'sı ara tip, %7,25'i akşamcıl tip ve %5,80'i sabahçıl tip olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda katılımcıların PUKİ ölçek toplam puanı 8,59± 2,18 bulunmuştur. PUKİ ölçek sınıflamasına göre katılımcıların %98,55'i kötü uyku kalitesi sınıfında yer almaktadır. Katılımcıların vücut yağ oranı ile sabahçıl – akşamcıl ölçeği arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Katılımcıların BKI ortalamaları ile PUKİ ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki yoktur (p>0,05). Katılımcıların gece yeme anketi toplam puan ortalaması 18,62 ±6,66 şeklinde belirlenmiştir. Gece yeme ortalama puanı ile uyku kalitesi ortalama puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Çalışmanın bulgularına göre hafif şişman ve obez kadınların yüksek oranda ara tip kronotipe ve kötü uyku kalitesine sahip oldukları belirlenmiştir. Katılımcıların gece yeme sendromu puanlarının yüksek olmadığı belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen katılımcıların benzer kronotipe sahip olmaları ve neredeyse tümünün kötü uyku kalitesine sahip olmaları nedeni ile yapılan istatistiksel analizlerde yeterli anlamlılıkların elde edilemediği düşünülmektedir ve çalışmanın kısıtlılıklarını oluşturmaktadır. Konu ile ilgili daha geniş ve çeşitli popülasyonlarda yapılacak çalışmaların obez bireylerin kronotipi ile uyku kalitesi ve gece yeme sendromu arasındaki ilişkiyi ortaya koyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 69 adult women in order to determine the relationship between the chronotype of slightly obese and obese women who have night eating, sleep quality and antrometric measurements. The sample of the study consisted of women who were slightly overweight or obese according to the World Health Organization (WHO) Body Mass Index ( BMI) classification, and applied to a special Nutrition and Dietary counseling center. In order to determine the socio-demographic and general characteristics, physical activity and eating habits of the participants, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)) Night Eating Scale (NES), Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), Anthropometric Measurements and body composition were applied face-to-face by the researcher. The average age of the participants was 33.09 years. The mean BMI and waist circumference and body fat percentage were 33.53± 5.50, 95.90±10.01 cm, 37.58±11.12, respectively. According to the morningness-eveningness questionnaire, 86.96% of the individuals were determined as intermediate type, 7.25% of them as evening type and 5.80% as morning type. No significant relationship was found between body fat percentage and MEQ ( p>0.05) . According to the PSQI scale classification, 98.55% of the participants are in the poor sleep quality class. The mean PSQI score was 8.59 ± 2.18. There is no significant relationship between the BMI averages and PSQI averages of the participants (p>0.05). The total score average of the night eating questionnaire of the participants was determined as 18.62 ±6.66. There was no statistically significant difference between the mean night eating score and the mean sleep quality score (p>0.05). According to the findings of the study, it was determined that overweight and obese women had a high rate of intermediate type chronotype and poor sleep quality.It was determined that night eating syndrome scores of the participants were not high. As the participants included in the study had a similar chronotype and almost all of them had poor sleep quality, it is thought that sufficient significance could not be obtained in the statistical analyzes and this constitutes the limitations of the study. It is thought that the studies to be conducted in larger and different populations on the subject will reveal the relationship between the chronotype of obese individuals and sleep quality and night eating syndrome. It was thought that the subject should be examined with more comprehensive studies and methods.