Erciyes dağı'nın kayak turizmi ve tesis gereksinimi bakımından kayseri kenti için önemi
The importance of mount erci̇yes in terms of requiment of tourism and resort for the people in kayseri̇
- Tez No: 419985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACELET MOLLAOĞULLARI, DOÇ. DR. SÜMMANİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmanın amacı; Erciyes Dağı'nın kayak turizmi ve tesis gereksinimi bakımından Kayseri kent halkı için yaş, cinsiyet, medeni durum, mezuniyet, mesleki ve gelir durumu gibi demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin araştırılmasıdır. Tez konusunun seçilmesinde bazı temel faktörler etkili olmuştur. Bunlardan birincisi Kayseri kentinin sahip olduğu coğrafi konumu gereği güneyinde yer alan Erciyes Dağı'nın Kayseri kent insanına sunduğu sportif aktivite çeşitliliği, diğer faktör ise sunulan bu sportif aktivite çeşitliliğini tesisler vasıtası ile artırmak ve insanlığa sunmaktır. Erciyes Dağı'nın Kayseri kent halkı üzerindeki etkisini saptamak amacı ile araştırmamızda anket uygulaması yapılmıştır. Anket çalışmasının araştırma evrenini Kayseri kent merkezinde yaşayan halk oluşturmaktadır. (Melikgazi, Kocasinan, merkez nüfusu). Çalışmaya 215'i bay, 157'si bayan olmak üzere toplamda 372 kişi katılmıştır. Erciyes Dağı'na kış dönemi toplam 9 kez gidilmiş, tesislerdeki katılımcılarla yüzyüze görüşme yapılmış ve notlar alınmıştır. Ayrıca alanın fotoğrafları çekilmiştir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Dağı Master Planı, Viyana, (2006) tarafından geliştirilen 25 sorudan oluşan anket uygulaması bu çalışmaya büyük ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to research whether it differs from according to the demographical features for the people of Kayseri city like age, sex, martial statues, graduatron, Professional statues, income statues etc. , in point of ski tourism and plant requirement of Mount Erciyes. Some major factors were effective for choosing the thesis subject. First one is, because of the geographical conditron of Kayseri city, Erciyes Mountain, which is in the south of Kayseri, presents variety of sport activity for the city people and the second factor is to increase this variety and to present for the humanity. A questronnaire was made to determine the effects of Erciyes Mountain for the people of the city. We made this questionnaire with the people who lives in the center of the city. (The population of Melikgazi and Kocasinan). 215 male and 157 female, totally 372 person participated in the questionnaire. In winter season, I visited Erciyes Mountain for nine times. I interviewed with the visitors head to head and took notes. Also I took photos of the area. The questionnaire, consist of 21 question, which is reformed by the metropolitan municipality of Kayseri, Master Plan of Erciyes Mount, Wien (2006) shed light on this work.