Meme kanseri taramasında DR-70 'in duyarlılığı ve özgüllüğü
Sensitivity and specificity of DR-70 in breast cancer screening
  1. Tez No: 420007
  2. Yazar: SİNA MOKHTARE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT UĞURLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç : Bu çalışmada kan serumu DR-70 ELISA test kiti ile fibrin yıkım ürünleri ölçümünün meme kanserinin saptanmasındaki duyarlılığı ve özgüllüğü ele alındı. Materyal ve metod : Çalışmaya 78 operable evre meme kanseri tanılı hasta ve kontrol grubu olarak 40 sağlıklı birey dahil edildi. Preoperatif serum örneklerinde ve sağlıklı gönüllülerden alınan kan serumunda AMDL DR-70 ELISA testi yardımı ile FDP ölçümü yapıldı. Olguların ve kontrol grubunun demografik özellikleri(yaş, menopozal durum, sigara kullanımı) kaydedildi. Hasta grubunda tümörün histolojik tipi, evresi(TNM), histolojik grade'i, Ki-67 mitotik endeksine göre DR-70 titresinin karşılaştırılması yapıldı. Hastalar ve sağlıklı kontrol grubu DR-70 düzeyleri karşılaştırıldı. AMDL DR-70 testi için hasta ve kontrollerin ayırt edilebileceği cut-off değeri hesaplandı ve testin sensitivitesi, spesifisitesi, pozitif ve negatif prediktif değerleri, yalancı negatif ve yalancı pozitif değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of the study was to assess AMDL DR-70 ELISA fibrin degradation products(FDP) test in screening and diagnosis of breast cancer was the aim of this study. Methods : A total of 78 patients with diagnosis of breast cancer and healthy control group of 40 individuals were included in this study. Blood samples were drawn preoperatively from patients and from healthy contols to study AMDL DR70 ELISA test. Demographic characteristics (age, menopausal status, smoking) of both groups were recorded. In cancer group DR-70 FDP titration results were compared for histological type, stage(TNM), histologic grade, Ki-67 mitotic index and tumor's biologic specifications. DR-70 FDP titers of cancer and control groups were compared. A cut-off value was set and sensitivity, specificity, positive and negative predictive values, false negative and false positive rates were calculated.