Muğla ili Menteşe ilçesi 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezine başvuranların sosyodemografik özelliklerinin, kanser taramaları ile ilgili bilgilerinin ve sağlık anksiyetelerinin kanser tarama testlerini yaptırma durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sociodemographic characteristics, knowledge of cancer screenings, and health anxiety with the use of cancer screening tests in individuals applying to Family Health Center No. 1 in Menteşe, Muğla
- Tez No: 999410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHBAL YEŞİLBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Muğla ili Menteşe ilçesi 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezine (ASM) başvuranların sosyodemografik özelliklerinin, kanser taramaları ile ilgili bilgilerinin ve sağlık anksiyetelerinin kanser tarama testlerini yaptırma durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel tipte olup evreni ASM'ye başvuran 30-70 yaş arasındaki kadınlar ve 50-70 yaş arasındaki erkekler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü sırasıyla serviks, meme ve kolorektal kanser için 461, 460 ve 381 kişi olarak hesaplanmış, veri toplama sonunda 596 kişiye yüz yüze anket uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 51.77±9.04, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ) puan ortalaması ise 17.08±5.72'dir. Ulusal Kanser Tarama Programı'nın hedef yaş gruplarına göre katılımcıların %26.4'ü kolorektal, %44.1'i meme ve %55.6'sı serviks kanseri tarama testini yaptırmıştır. Çok değişkenli lojistik regresyon analizine göre, kolorektal kanser taramasında yaş ve taramanın yapıldığını bilme anlamlı bulunmuştur. Meme kanseri taramasında, SAÖ bedensel belirtilere duyarlılık ve kaygı alt boyutu puanı, taramanın yapıldığını bilme, mamografi yapılma aralığını bilme, düzenli kendi kendine meme muayenesi yapma etkili faktörler olarak bulunmuştur. Serviks kanseri taramasında ise yaş, SAÖ bedensel belirtilere duyarlılık ve kaygı alt boyutu puanı, taramanın yapıldığını bilme ve HPV DNA/smear testlerinin yapılma aralığını bilme etkili faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between sociodemographic characteristics, knowledge of cancer screenings, and health anxiety with the use of cancer screening tests among individuals applying to Family Health Center (FHC) No. 1 in Menteşe District of Muğla Province. A cross-sectional study was conducted including women aged 30-70 years and men aged 50-70 years who applied to the center. The sample size was calculated as 461, 460, and 381 individuals for cervical, breast, and colorectal cancer, respectively, and face-to-face questionnaires were administered to 596 individuals at the end of data collection. The mean age of participants was 51.77±9.04, and the mean Health Anxiety Scale (HAS) score was 17.08±5.72. According to the target age groups of the National Cancer Screening Program, 26.4% of participants underwent colorectal cancer screening, 44.1% underwent breast cancer screening, and 55.6% underwent cervical cancer screening. Multivariate logistic regression analysis revealed that age and knowledge of screening were significant factors for colorectal cancer screening. For breast cancer screening, significant factors included knowledge of screening and mammography intervals, regular self-breast examination, and scores from the Health Anxiety Scale physical symptom sensitivity and anxiety subscale scores. For cervical cancer screening, age, knowledge of screening, knowledge of HPV DNA/smear testing intervals, and Health Anxiety Scale physical symptom sensitivity and anxiety subscale scores were identified as influential factors.