Vitreus ve kanda vasküler endotelial growth faktör, heat shock protein 70 bakılarak proliferatif diabetik retinopati patogenezinin araştırılması
The impact of vitreous and serum heat shock protein 70 and vascular endothelial growth factor levels on pathogenesis of proliferative diabetic retinopathy
- Tez No: 420018
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇEKİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vitreus ve Kanda Vasküler Endotelial Growth Faktör, Heat Shock Protein 70 Bakılarak Proliferatif Diabetik Retinopati Patogenezinin Araştırılması Amaç: Diyabette bozulmuş antioksidan savunma mekanizmaları diyabetik retinopati gelişimine yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı; tip 2 diyabetli hastalarda proliferatif diyabetik retinopati gelişiminde, serum ve vitreusta, Heat Shock Protein 70 (Hsp 70) ve Vasküler Endothelial Growth Faktör (VEGF) arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Polikliniğine başvuran bireylerden 63 diyabetik hasta ve 25 nondiyabetik kontrol grubu hastası olmak üzere toplam 88 hasta çalışmaya alındı. Diyabet hastaları; diyabetik retinopatisi olmayan (DRP olmayan) (20 hasta), nonproliferatif diyabetik retinopati (NPDR) (20 hasta), ve proliferatif diyabetik retinopati (PDR) (23 hasta) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. PDR tanısı olup traksiyonel retina dekolmanı ve intravitreal hemoraji tanısı alan 20 hastanın 22 gözüne, nondiyabetik kontrol grubundaki 25 hastadan, 15 hastanın 15 gözüne maküler hole, epiretinal membran ve yırtıklı retina dekolmanı tanıları ile standart 3 girişli pars plana vitrektomi (PPV) uygulandı. PPV uygulanan toplam 37 hastadan, PPV sırasında kan ve vitreus örneği alındı. PPV uygulanmayan geri kalan hastalardan yalnızca kan örneği alındı. Toplanan serum ve vitreus örneklerinden enzim linked immunosorbant assay (ELISA) yöntemi ile VEGF ve Hsp 70 çalışıldı. Toplam vitreus protein ve toplam serum total protein seviyeleri bakıldı. Elde edilen sonuçlar istatistiksel testlerle karşılaştırıldı. Anlamlılık sınırı p< 0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Diyabetik hasta grupları ve kontrol grubu arasında serum VEGF ve VEGF/ total protein oranı açısından anlamlı fark saptandı (p< 0.001, p< 0.001). Vitrektomi esnasında vitreus örneği alınan gözlerde; PDR hastalarında vitreus VEGF değeri (ortalama ± standart deviasyon) (524.19 ± 492.9 pg/ml), kontrol grubuna (97.97 ± 108.72 pg/ml) göre anlamlı yüksek bulundu (p< 0.001). Serum VEGF değerinde ise PDR (493.15 ± 372.02 pg/ml) ve kontrol grubu (336.88 ± 321.35 pg/ml) arasında anlamlı fark saptanmadı (p= 0.122). PDR grubunda vitreus ile serum VEGF seviyeleri arasında bir korelasyon gözlenmedi (p> 0.05). Diyabetik hasta grupları ve kontrol grubu arasında serum Hsp 70 ve Hsp 70 / total protein oranı açısından anlamlı fark saptandı (sırasıyla p= 0.024, 0.013). Vitrektomi esnasında vitreus örneği alınan gözlerde; PDR hastalarında serum Hsp 70 düzeyleri (201.06 ± 280.44), kontrol grubuna (85.43 ± 27.47) göre anlamlı yüksek bulundu (p= 0.003). PDR grubunda ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği postoperatif 1.ay, 3. ay ve 6. aylarda cerrahi öncesine göre artmış bulundu (sırasıyla p= 0.001, 0.002, 0.005). Vitrektomi esnasında vitreus örneği alınan gözlerde; preoperatif 3. günde intravitreal bevacizumab (İVB) (n= 5) ve intravitreal ranibizumab (İVR) uygulanan gözler (n= 8) arasında serum ve vitreus VEGF ile Hsp 70 değerlerinde anlamlı fark saptanmadı (p> 0.05). Enjeksiyon yapılmayan gözlerle (n= 8), İVB veya İVR yapılanlar arasında serum ve vitreus VEGF ile Hsp 70 değerlerinde anlamlı fark saptanmadı (p> 0.05). Sonuç: PDR'li hastalarda artmış serum Hsp 70 ve vitreus VEGF düzeyleri PDR gelişiminde anlamlı bir belirteç olarak kullanılabilir ve PDR patogenezinin aydınlatılmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The impact of Vitreous and Serum Heat Shock Protein 70 and Vascular Endothelial Growth Factor levels on pathogenesis of proliferative diabetic retinopathy Purpose: Indiabetes, an impaired antioxidant defense system contributes to the development of diabetic retinopathy. The main objective of this paper was to find correlations of Heat Shock Protein 70 (Hsp 70) and Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) between the vitreous and serum in patients with type 2 diabetes who had developed proliferative diabetic retinopathy. Material and Methods: We have included total 88 patients, 63 diabetic patients and 25 nondiabetic control patiens, followed at Marmara Universty Medical School Ophthalmologia division in this study. Diabetic patients were classified as 3 groups; nondiabetic retinopathy (non-DRP) (20 patients), nonproliferative diabetic retinopathy (NPDR), (20 patients) and proliferative diabetic retinopathy (PDR) (23 patients). 22 eyes from 20 PDR patients with tractional retinal detachment, intravitreal hemorrhage and 15 eyes from 15 nondiabetic control group patients with macular hole, epiretinal membrane, regmatogen retinal detachment had undergone standard three-port pars plana vitrectomy (PPV). Vitreous and serum samples were obtained at the time of vitrectomy from 37 patients had undergone PPV. Only serum samples collected from the remaining patients hadn't undergone PPV. The levels of VEGF and Hsp 70 were analysed using enzyme linked immunosorbent assay (ELISA). Total vitreous proteins and total serum proteins were measured. Statistic methods were used for obtained values. Statistically significance was accepted as p < 0.05. Results: There was statistically significance difference between 3 diabetic groups and control groups for serum VEGF levels and VEGF/ total protein ratio (p< 0.001, p< 0.001). In eyes with vitreous samples taken during vitrectomy, patients with PDR had a significantly high vitreus VEGF levels (mean ± standart deviation) compared to control group ([524.19 ± 492.9 pg/ml] vs. [97.97 ± 108.72 pg/ml], p< 0.001). There was no statistically significant difference between PDR and control groups for serum VEGF levels ([493.15 ± 372.02 pg/ml] vs. [336.88 ± 321.35 pg/ml], p= 0.122). No correlation was found between serum and vitreous VEGF levels of PDR group (p> 0.05). There was statistically significant difference between 3 diabetic groups and control groups for serum Hsp 70 levels and Hsp 70 / total protein ratio (respectively p= 0.024, 0.013). In eyes with vitreous samples taken during vitrectomy, patients with PDR had a significantly high serum Hsp 70 levels compared to control group ([201.06 ± 280.44 pg/ml] vs. [85.43 ± 27.47pg/ml], p< 0.001). In PDR group the mean best corrected visual acuity were improved postoperative 1st month, 3rd month and 6th month compared to preoperative. (respectively p= 0.001, 0.002, 0.005). In eyes with vitreous samples taken during vitrectomy, there was no statistically significance between group between intravitreal ranibizumab injection (IVR) (n= 8) and intravitreal bevacizumab injection (IVB) (n= 5) (p> 0.05). 3 days before vitrectomy for serum and vitreous VEGF, Hsp 70 levels. Between patients did not receive injection before vitrectomy (n= 8) and IVR or IVB groups no statistically significance was observed for vitreous VEGF and Hsp 70 levels. Conclusion: The increased VEGF level in vitreous fluid and Hsp 70 level in serum may be identified as a significant marker on PDR development and may contribute to the elucidation of the pathogenesis of PDR.