Geçiş dönemindeki ineklerde vitamin A, D, E ve B12'nin metabolik profil, akut faz proteinleri ve oksidatif strese etkisinin araştırılması
Investigation of vitamin A, D, E and B12 administration effects on metabolic profile, acute phase proteins and oxidative stress in pregnant cows during transition period
- Tez No: 420020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR KIRMIZIGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, geçiş dönemindeki ineklerde vitamin A, D, E ve B12'nin metabolik profil, akut faz proteinleri ve oksidatif stres üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada toplam 40 inek kullanıldı ve her bir grupta 10 inek olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. I. gruba AD3E preparatından 5 ml kas içi (IM) tek doz uygulandı. II. gruba AD3E preparatından 5ml, tek doz, IM ve B12 preparatından 20 ml, 6 hafta boyunca, IM uygulandı. III. gruba B12 preparatından 20 ml, 6 hafta boyunca, IM uygulandı. Kan örneklerinden serumları elde edildikten sonra, biyokimyasal analizlerle, akut faz proteinlerinden Haptoglobin (Hp) ve Serum Amyloid A (SAA) ile Total antioksidan (TAS) ve Total oksidan düzeyleri (TOS) ölçüldü. Serum glukoz konsantrasyonunun haftalara göre gruplar arası karşılaştırılmasında, kontrol grubunun DÖ 3. hafta serum glukoz konsantrasyonu ile I. grubun DÖ 3.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effects of vitamin A, D, E and B12 administration on metabolic profile, acute phase proteins and oxidative stress in cows during transation period. Totally, 40 cows were used in the study. It was divided into 4 groups each containing on cows. The control group is not treated with anything. The AD3E medication was administered intramuscularly as a single dose to the Group I members with 5 ml volume. Group II was treated with both 5 ml of AD3E as a single dose and 20 ml of B12 medication for 6 weeks, via intramuscular route. Blood samples were cautiously taken just before the each vitamin B12 administration. Group III was treated with 20 ml of B12 medication for 6 weeks, intramuscularly. After the separation of the serum from blood samples, haptoglobin (Hp) and Serum Amyloid A (SAA) levels regarded as acute phase proteins, total antioxidant (TAS) and total oxidant status (TOS) were measured.