Radiosefalik arteriovenöz fistüllerin olgunlaşmasına sistatin-C ve crp düzeylerinin etkisi
Effects of heavy metals on the maturation of arteriovenous fistulas at the level of wrist
  1. Tez No: 420021
  2. Yazar: ÖZER GAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KUTAY TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Hemodiyaliz için oluşturulan el bileği arteriovenöz fistüllerin (AVF) olgunlaşmaları üzerine Sistatin c ve crp düzeylerinin etkisini araştırmak ve Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY)'li hastalardaki arteriovenöz fistüllerin olgunlaşmasına etki eden inflamatuar prosesleri ortaya koymayı amaçlıyoruz. Ekim 2014-Haziran 2015 arasında Erciyes Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda opere edilen ve el bileği düzeyinde fistül açılan, kronik hemodiyaliz gereksinimi veya yakın zamanda diyaliz programına alınacak olan 40 hasta dâhil edildi. Materyal ve Metod: Erciyes Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisinde Ekim 2014-Haziran 2015 tarihleri arasında ilk kez arteriovenöz el bileği düzeyinde fistül oluşturulan 40 hasta çalışmaya alındı. Hastaların operasyon öncesi fizik muayeneleri yapılarak tüm hastalardan sistatin c ve crp ölçümü için kan alındı. Tüm hastaların üst extremite arter ve venöz sistem muayenesi yapılarak dolaşım sisteminin normal olduğu teyit edilerek arteriyel ve venöz yapısı uygun olan hastalara el bileği düzeyinde radiosefalik AVF oluşturuldu. Hastalar operasyondan tercihen 4 hafta ya da daha uzun süre sonra doppler USG ile değerlendirilip ve sefalik ven debilerine göre fistüllerin maturasyonu değerlendirildi ve tekrar sistatin c ve crp düzeylerine bakıldı. Bulgular: Hastaların 12'si kadın, 28'i erkekti ve ortalama yaşları 58. 92±13, 41 idi. 18 hastada HT, 18 hastada DM mevcuttu. 40 hastanın 34'ü(% 85) kontrolde fonksiyonel fistüle sahipti. 6sı (% 15) kontrolde fonksiyonel fistüle sahip değildi. Kadın cinsiyet negatif yönde ve Sistatin C düzeyi ile fistül debileri arasında negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Kadınlarda fistül olgunlaşması erkeklere göre istatiksel olarak daha azdır. Preoperatif ve postoperatif CRP düzeyleri anlamlı olarak değişmemiştir. AncakYüksek crp düzeyleri fistül olgulaşmasını olumsuz etkilemektedir. Preoperatif ve postoperatif sistatin C düzeyleri anlamlı olarak değişmemiştir. Ancak preoperatif sistatin C düzeyi ile fistül akım hızı arasında negatif bir kolrelasyon söz konusudur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is not only to investigate the effect of cystatin C and CRP levels on the maturation of wrist arteriovenous fistulas made for hemodialysis, but also to figure out the inflammatory processes that help arteriovenous fistulas in patients with chronic kidney failure maturate. Forty patients that were in need of chronic hemodialysis or were to be included in a dialysis program soon and that were operated from October 2014 to June 2015 at Erciyes University Cardiovascular Surgery Department and had a fistula operation at the wrist level were included in this study. Material and Method: Forty patients who had a fistula operation at Erciyes University Cardiovascular Surgery Department between October 2014 and June 2015 for the first time were included in the study. Before the operation, all the patients had a physical examination and blood samples from all the patients were taken for the of cystatin c and crp measurement. All the patients were examined for upper extremity artery and the venous structure and the circulatory system was confirmed to be normal. Then, radio-cephalic AVF was made up at the wrist level in the patients with a suitable arterial and venous structure. Preferably 4 weeks or longer after the operation, the patients were evaluated with/ON Doppler USG and the maturation of fistulas were evaluated according to cephalic vein flow and cystatin c and crp levels were tested once more. Findings: 12 of the patients were female, and 28 were male with the mean age 58. 92 + 13, 41. 18 patients had HT, and 18 had DM. 34 out of 40 patients (85%) had a functional fistula in the control. 6 (15 %) did not have a functional fistula in the control. A negative correlation existed in the female gender and a negative correlation between cystatin c level and fistula flows was detected. The maturation of fistula in women is less compared to that in men. No significant change was observed in preoperative or postoperative Crp levels. However, high CRP levels adversely affect the maturation of fistulas. No significant change was observed in preoperative or postoperative cystatin c levels. But, a negative correlation exists between preoperative cystatin C levels and fistula flow rate.