Gıda lezzet arttırıcılarından monosodyum glutamat'ın bezelye (Pisum sativum L.) üzerine genotoksik etkisi
Genotoxic effects of food flavor enhancer monosodium glutamate on peas (Pisum sativum L.)
  1. Tez No: 304713
  2. Yazar: DİDEM KÖMÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. SELCEN DARÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada gıdalarda sıkça kullanılan lezzet arttırıcı madde monosodyum glutamatın genotoksik etkisi model organizma bezelye (Pisum sativum L.) üzerinde incelenmiştir. 1, 5, 10, 15, 20, 25, 35 ve 45 g/L' lik konsantrasyonlarda bitki tohumları çimlendirilmişken, kontrol grubundaki tohumlar ise saf suda çimlendirilmiştir.Araştırma sonucuna göre çimlenme oranı, 24, 48 ve 72 saat boyunca kontrole kıyasla monosodyum glutamatın tüm konsantrasyonlarında ileri derecede anlamlı bulunmuştur. 72 saat sonunda 35 ve 45g/L' lik gruplarda çimlenme gözlenememiştir.Monosodyum glutamatın doz miktarı arttıkça bölünen hücre ve bununa paralel olarak mitotik indeksin düşüşü istatiksel açıdan her bir dozda anlamlı olarak tespit edilmiştir. (p< 0.001). 35 ve 45g/L' de ise bu değer hesaplanamamıştır.İstatiksel hesaplamalar sonucunda Monosodyum glutamatın tüm konsantrasyonlarında mitotik bölünmeler sonucunda görülen anormallikler anlamlı bulunmuştur. Mitotik hücrelerde kromozomlarda yapışma, kısalıp kalınlaşma, anafaz köprüleri, anafazda geri kalma, poliploidi, çift çekirdek gibi birçok anormallik gözlenmiştir. Araştırma sonucunda, çalışmada kullanılan tüm konsantrasyonların genotoksik etki yarattığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, genotoxic effects of Monosodium glutamate used as food addivitive substance in various foods have been investigated on the model organism of Pisum sativum L. When as the plant seeds were germinated in 1, 5, 10, 15, 20, 25, 35 and 45g/L concentration values, the seeds in control group were germinated in distilled water.As a result of this study, when compared to control, during 24, 48 and 78 hours, the germination rate of monosodium glutamate in all concentration was found highly significant. At the end of 72 hours, it was observed that there is no germination in 35 and 45 g/L groups.When the concentration of monosodium glutamate increased, the rate of mitosis was decreased.