Sığır mastitislerinden izole edilen Stafilokoklarda metisilin direnci ve Panton-Valentine lökosidin varlığının araştırılması
Investigation of methicillin resistance and Panton-Valentine leukocidin in Staphylococci isolated from bovine mastitis
- Tez No: 420100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, mastitisli ineklerden Stafilokok türlerinin izolasyonu, izole edilen türlerde mecA ve pvl genlerinin PZR ile araştırılması ve metisilin direnci belirlenen suşların veteriner sahada yaygın olarak kullanılan çeşitli antibiyotiklere dirençliliklerinin belirlenmesi amaçlandı. Sunulan çalışmada, İzmir ili Ödemiş ilçesi merkez ve köylerinde bulunan 34 farklı küçük (aile tipi), orta ya da büyük ölçekli işletmelerden, laktasyonun farklı dönemlerinde olan 251 baş sağmal inekten alınan 972 meme lobu süt örneği kullanıldı. Her bir meme lobuna uygulanan CMT sonrasında, 757 meme lobu süt örneğinin CMT'ye pozitif reaksiyon verirken, 215 meme lobu süt örneğinin ise negatif reaksiyon verdiği belirlendi. CMT pozitif ve negatif 972 meme lobu süt örneğinden toplam 182 (%18,72) Staphylococcus suşu izole ve identifiye edildi. Örneklenen 251 adet ineğin 120'sinin (%47,8) en az bir Stafilokok türü ile infekte olduğu belirlendi. İdentifiye edilen 182 adet Stafilokok suşunun 137'sinin (%75,27) KPS türü, 45'inin (%24,73) ise KNS türü olduğu belirlendi. Çalışmada toplam 11 farklı Stafilokok türü izole edildi. Türler arasında en yüksek izolasyon oranına sahip tür S. intermedius (%42,30) olarak belirlenirken, bunu; S. aureus (%32,97) ve S. saprophyticus'a (%10,99) ait izolasyon oranları izledi. 182 adet Stafilokok izolatından 4'ünün (%2,2) ise mecA geni taşıdığı belirlendi. mecA genine sahip 4 Stafilokok türünün dördü de S. intermedius'tu. PVL toksin varlığının da araştırıldığı çalışmada, suşların hiç birinde pvl toksin genine rastlanmadı. Metisiline dirençli 4 S. intermedius suşunun, veteriner sahada yaygın olarak kullanılan çeşitli antibiyotiklere dirençlilikleri Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi kullanılarak araştırıldı. Buna göre; mecA pozitif 4 S. intermedius suşunun tümü penisilin G, oksasilin ve sefoksitine dirençli idi. Ayrıca izolatlarda eritromisine %50, rifampisin, gentamisin, tetrasiklin ve trimetoprim/sulfametaksazole karşı ise %25 oranlarında direnç tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to isolate the Staphylococcus species from bovine mastitis, investigate the mecA ve pvl genes in isolated species by PCR and determine the antibiotic resistance of methicillin resistant strains to some antibiotics commonly used in veterinary field. In the present study, 972 mammary quarter milk samples were used from 251 lactating cows from 34 different small (family type), mid and large-sized enterprises located center town and villages of Ödemiş, İzmir. After CMT was applied to each mammary quarter, 757 mammary quarter milk samples were found to be CMT positive and 215 mammary quarter milk samples were found to be CMT negative. A total of 182 (18.72%) Staphylococcus strains were isolated from 972 mammary quarter milk samples CMT positive and negative. It was determined that 120 (47.8%) of 251 cows were infected with the least one Staphylococcus species. Of 182 Staphylococcus strains, 137 (75.27%) and 45 (24.73%) were detected as KPS and KNS, respectively. The different 11 Staphylococcus species were isolated in this study. Among the species, S. intermedius (42.30%) was the most common species isolated, followed by S. aureus (32.97%) and S. saprophyticus (10.99%). It was found that 4 (2.2%) of 182 Staphylococcus strains harboured mecA gene and mecA positive 4 strains were S. intermedius. In this study investigating the presence of PVL toxin, pvl toxin gene was found in none of the strains. Antibiotic resistance of 4 methicillin resistant S. intermedius strains to antibiotics commonly used in veterinary medicine were investigated using Kirby-Bauer disc diffusion test. According to test results, all of 4 mecA positive S. intermedius were resistant to penicillin G, oxacillin and cefoxitine. The resistance was also found to erythromycin (50%), rifampicin (25%), gentamicin (25%), tetracycline (25%) and trimethoprim/sulfamethoxazole (25%) in the isolates.