İnsanlarda hidatidozis'te risk faktörlerinin ve hasta profilinin belirlenmesi
Determination of risk factors and patient profile in human hydatidosis
  1. Tez No: 420101
  2. Yazar: AHMET KORUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖSE, DOÇ. DR. SEZGİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
İnsanlarda Hidatidozis'te Risk Faktörlerinin ve Hasta Profilinin Belirlenmesi Bu çalışma, insan hidatidozis'inde (Kistik ekinokokkozis) hasta profilini belirlemek ve risk faktörlerini ortaya koymak için Afyonkarahisar, Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 2012-2014 yıllarını kapsayan 3 yıllık periyotta hidatidozis ön tanısı konulan ve cerrahi tedavi alan 166 hastanın hastane kayıtları çıkartılmış ve kendilerine 30 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Hastane kayıtları ve anketlerden elde edilen veriler incelenmiş ve istatistiksel analizi yapılmıştır. Hidatidozis'in kadınlarda (%53) erkeklerden (%47) daha yüksek olduğu görülmüştür. Kistler en yüksek oranda karaciğer (%53) ve akciğerlerde (%40,4), en düşük oranda ise beyinde(%1,2) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determination of risk factors and patient profile in human hydatidosis This study was carried out to determine the patient profile and establish possible risk factors for human hydatidosis (Cyctic echinococcosis) in Afyonkarahisar, Turkey. For this purpose, between 2012 and 2014, a period of 3 years, a total 166 patients who diagnosed hydatidosis and underwent surgery were questionnared a sum of 30 questions and their patient records were also obained. Hospital records and questionnares were evaluated and statistical analysis were accomplished. The incidence of hydatidosis was higher in women (53%) than men (47%). The highest rates of location that cycsts were observed were liver (53%) and lungs (40,4%) whereas the lowest rate was in brain (1.2%).