Farelerde parasetamol ile indüklenen akut karaciğer hasarı üzerine narın (Punıca granatum L.) etkileri
Effects of pomagranate (punica granatum L.) on paracetamol inducted acute hepatic damage in mouses
- Tez No: 420105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı; farelerde parasetamol ile oluşturulan akut karaciğer hasarı modelinde, liyofilize tam meyve nar suyu ekstresinin karaciğer koruyucu etkinliğini ve olası yan etkilerini ortaya koymaktadır. Çalışmamızda, canlı ağırlıkları 30-40 gr arasında değişen, non-patojen Swiss Albino ırkı 80 erkek deney faresi kullanıldı. Araştırma, iki ana grup toplam sekiz alt grup üzerinde yürütüldü. Birinci gruptaki (yan etki grubu) farelere farklı dozlarda nar ekstresi verildi. İkinci gruptaki (deneme grubu) farelere ise tek doz parasetamol ile birlikte eş zamanlı farklı dozlarda nar ekstresi uygulandı. Çalışma sonunda uyutulan deney farelerinden kan ve doku örnekleri toplandı. Biyokimya analiz sonuçları; parasetamol ile birlikte verilen liyofilize ekstrenin, serum AST, ALT, TP ve TG düzeylerinde önemli oranda bir düşüşe neden olduğunu ortaya koydu. Deneme grubunda verilen nar ekstresi, RBC, HB, HCT ve LENF konsantrasyonlarında bir azalmaya yol açtı. Histopatoloji değerlendirme sonuçları; tek başına verilen liyofilize nar suyu ekstresinin farelerde karaciğer hasarına neden olduğunu, parasetamol ile birlikte eş zamanlı verilen liyofilize nar suyu ekstresinin ise, özellikle belirli bir dozda, karaciğer koruyucu etkinliği olabileceğini ortaya koydu. Ölçülen AoA düzeyleri, liyofilize nar suyu ekstresinin antioksidan aktivitesine vurgu yapmaktadır. Sunulan çalışma sonuçları, parasetamol ile oluşturulan akut karaciğer hasarında, hepatoprotektif aktivite açısından, liyofilize nar suyu ekstresinin etkin dozunun 200 mg/kg olduğunu göstermektedir. Yan etki grubunda elde edilen sonuçlar ise farelerde liyofilize tam meyve nar suyu ekstresinin olası hepatotoksik etkisine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to present preservative efficiency and potential side effects of lyophilised absolute pomegranate juice extract on acute hepatic damage models which created by paracetamol usage in mouses. In our study, 80 non-pathogen, male Swiss Albino lab rats within 30-40 gr live weight range has been used. The study has performed in 2 main groups and a total of 8 subgroups. Different doses of pomegranate juice extract is given to mouses in first group which is the side effects group. And different doses of pomegranate juice extract is given simultaneosuly with a dose of paracetamol to mouses in second group which is the testing group. After the study, blood and tissue samples had collectedfrom euthanized rats. The results of biochemical analyses showed us that; the lyophilised extract which given along with paracetamol, had caused a significant decrease on serum AST, ALT, TP and TG levels. The pomegranate extract which is given to testing group caused a drop on RBC, HB, HCT and LENF concentrations. Results of histopathological evaluations presented taht; whilst the lyophilised pomegranate juice caused hepatic damage when used alone; using it simultaneously with paracetamol could have a preservative effect on liver in a specific dose. Measured AoA levels emphises to anti oxidant activity of lyophilised pomegranate juice extract. Result of study shows us, the effective dose of lyophilised absolute pomegranate juice extract on paracetamol induced hepatic damage is 200 mg/kg with regards to hepatoprotective activity. And results which gathered from the side effect group emphaises to possible hepatotoxic effects of lyophilised absolute pomegranate juice extract in mouses.