Capital budgeting evalvation methods and relationship with the size of large indistrial companies in Türkiye
  1. Tez No: 42011
  2. Yazar: FİGEN ÖKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SAİT SEVGENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birincil amacı, Türkiye'deki büyük endüstri şirketlerinde kullanılan sermaye bütçelemesi metodlanyla şirket büyüklüğü arasında bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktır. Sermaye bütçelemesi kararlan uzun dönemli kararlar olup, sermayedarların sadece bugününü değil, aynı zamanda geleceklerini de ilgilendirir. Dolayısıyla, şirketlerin geleceklerini belirleyecek olan yatırım kararlarının mümkün olan en doğru şekilde alınması gerekmektedir. Bu durum, şirketleri giderek akademik olarak üstünlüğü saptanmış olan methodlan daha yaygın olarak kullanmaya zorlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri'nde ve İngiltere'de yapılan araştırmalar, sermaye bütçelemesi hesaplarında gelişmiş yöntemlerin kullanım alanının kırk yıl içinde yüzde dokuzlardan yüzde doksanlara çıktığım göstermektedir. Türkiye'de benzer araştırmaların yapılmamış olması nedeniyle, bir karşılaştırma yapmak mümkün değildir. Ancak daha sonraki yıllarda bu alanda yapılacak araştırmalar, Türkiye'de gelişmiş metodlarm kullanımının yaygınlaşıp yaygmlaşmadığmı gösterecektir. Bu araştırmanın sonucunda, sermaye bütçelemesine ne derece önem verildiği, sermaye bütçelemesi yapılırken bilimsel yöntemlerin hangi oranlarda kullanıldığı, risk ve enflasyon faktörlerinin ne ölçüde dikkate alındığı, kullanılan metodlarla şirket büyüklüğü arasında bir ilişkinin olup olmadığı gibi sorular yanıtlanmış olacaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sermaye bütçelemesi ve kullanılan yöntemler, ikinci bölümde ise, literatürde önemli yer tutan sermaye bütçelemesi uygulamaları ve sonuçlan geniş olarak anlatılmaktadır Üçüncü bölümde, Türkiye'deki büyük endüstri kuruluşlanndaki sermaye bütçelemesi uygulamaları ve bulgular yer almaktadır. Türkiye'deki 500 büyük endüstri şirketi içinden daha önceki bölümlerde bahsedilen kriterlere göre seçilen 88 şirkette gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlan, Türkiye'de henüz, sermaye bütçelemesi yapılırken gelişmiş metodlann yaygın olarak kullanılmadığını, risk faktörünün hesaplara bilimsel yöntemler yerine sübjektif değerlendirme yöntemleriyle yansıtıldığını, şirket büyüklüğü ile kullanılan metodlar arasında ciddi bir ilişki olmadığını göstermiştir.Bu sonuçların en önemli nedenleri olarak şunlar söylenebilir; 1. Ekonomideki istikrarsızlık ve zaman zaman aşın noktalara da çıkarak gelecekle ilgili tahminler yapmayı son derece zorlaştıran yüksek enflasyon, yatırımcıları, uzun vadede daha büyük faydalar sağlayabilecek yatırımlar yerine, kendini en kısa sürede amorti edebilecek yatırımlara yöneltmektedir. Dolayısıyla, sermaye bütçelemesi yapılırken kullanılan metodlar da bu amaca hizmet edecek şekilde seçilmektedir. 2. Serbest piyasa koşullarının tamamen oluşmadığı, bazı büyük özel şirketlerin tekel durumunda bulunduğu ülkemizde, yatırım kararlannm büyük ölçüde finansal sonuçlara dayandırılarak alınmaması, sermaye bütçelemesine verilen önemi azaltmaktadır. 3. Türkiye'de özel sektörün çok uzun bir geçmişinin olmaması nedeniyle, şirketlerde henüz tam anlamıyla kurumsallaşma sağlanamamış, dolayısıyla, şirketlerin geleceklerini belirleyecek olan yatırım kararlannm ve denetiminin sağlanacağı bir ortam gereken önemi kazanamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The primary aim of this dissertation is to investigate a relation between the capital budgeting methods used and the size of the large industrial firms of Türkiye. Capital budgeting decisions are long-term decisions and these decisions affect the fiiture well-being of the firm. So, it is necessary to choose the right investment alternative using the best capital budgeting methods which are supported academically. The researchs made in U.S.A. and U.K. show that the percentage of sophisticated capital budgeting methods (here referred as methods using discounting cash flow techniques) increased from approximately 9 percent to 90 percent in 40 years. It is not possible to make such a kind comparison in Türkiye because no research had been done before. However, the researchs that will be done in the fiiture may show whether the sophisticated capital budgeting methods have been widely used or not in our country's large industrial firms. My research aims to answer these questions: 1. What is the importance degree of capital budgeting studies? 2. What is the usage percentage of scientific approaches in capital budgeting? 3. What is the consideration degree of risk and inflation in capital budgeting? 4. Is there a relation between the capital budgeting methods and the size of the firm? This study is consisted of three chapters. In Chapter I, definitions of capital budgeting and capital budgeting methods, in Chapter II, a literature survey about capital budgeting surveys and their findings, and in Chapter III, my survey in the large industrial firms of Türkiye, findings and conclusion are placed. The findings of the research that had been realized in 88 firms which was chosen from among 500 largest industrial companies based on criteria explained in part III.1.3., show that sophisticated methods are not widely used, risk factor is reflected by subjective methods instead of objective and scientific methods, and there is not a strong relation between the sophisticated methods and the size of the firm.The basic and most important causes of these findings are as follows: 1. Inconsistency in our economy and very high percentage of inflation which become harder to forecast the future, are directed the investors to the investments which recover their initial investment as soon as possible instead of the investments which may provide more benefits for a long time period and increase the wealth of the firm. Therefore the methods used in capital budgeting are chosen suitable to this purpose. 2. Oligapolistic structure and the inexistance of perfect competition of the private sector in Türkiye decrease the importance of financial information. 3. In Türkiye, the private sector does not have a long and experienced past, and it is difficult to say that all of the large companies are well-organized. Therefore, there is not a perfect environment in which efficient and effective investment decisions can be taken and controlled.