Project evaluation and cost of equity estimation: Executives' use of mainline techniques in Somalia
Proje değerlendirmesi ve özsermaye maliyetinin hesaplanması: Somali'de yöneticiler tarafından kullanılan temel teknikler
  1. Tez No: 568704
  2. Yazar: ABDULSHAKUR MOHAMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Proje yatırımlarının ve sermaye maliyetinin değerlendirilmesi birçok sektörde önemli bir unsurdur çünkü projenin başarılı olması sermayenin doğru kanallara aktarılması ile olur, aksi takdirde yanlış yatırımlar şirketin varlığını telikeye sokar. Yapılan yatırımları ve sermaye maliyetini değerlendirmek için finansal olarak birçok metod vardır. Akademisyenler“net present value”metodunun en iyi yatırım değerlendirme aracı olarak değerlendirirler.“Capital Asset Pricing”metodu da aynı şekilde yapılan yatırımların geri dönüşündeki değerlendirmelerde kullanılan önemli bir metoddur. İş hayatındaki yatırım değerlendirme örneklerini incelediğimizde ise, yöneticilerin bu iki temel tekniği uygulama konusunda isteksiz oldukları görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı yöneticilerin“NPV”ve“CAPM”konusunda neden isteksiz olduklarının potansiyel sebeplerini araştırarak proje büyüklüğü ile sermaye değerlendirme metodu arasındaki ilişkiyi göz önüne almaktır.Bu çalışmada yapılan anketin data toplama işlemi, SPSS analizi ve Peason's Pearson's tekniğini kullanarak proje büyüklüğü ve sermaye değerlendirme arasındaki ilişkiyi değerlendirir. Bu çalışma, proje büyüklüğü ve sermaye bütçeleme arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the majority of businesses, evaluation of investment projects and cost of equity assessments are essentially important actions; because the success of these projects rely on the proper allotment of the capital they raise and the continued existence of the companies may be in hazard if many unprofitable investments are undertaken. There are many techniques in finance designed for investment evolutions and cost of equity estimations including mainline techniques. Business schools have promoted the superiority of these techniques in investment evaluations. Academicians have taught for years the practice of the NPV technique as the best technique for the firms' project analysis. In the same way, the Capital Asset Pricing Model has been supported as the leading approach for identifying the required rate of return for the investment projects. But in real life business evaluations, academic evidences have verified that executives are more likely reluctant to practically use mainline techniques. The major objective of this research was to examine the potential reasons for the executives' reluctance of using mainline techniques (NPV and CAPM) in real business evaluations and to investigate the relationship between project size and capital budgeting methods practiced. The study employed a survey questionnaire for the data collection, SPSS for the analysis and Pearson's Pearson's chi-square to determine the relationship between project size and capital budgeting methods practiced. The study found that there is a significant relationship between project size and the capital budgeting techniques practiced.