Ortaokul 7. ve 8. sınıfa devam eden öğrencilerin ebeveynlerinin kabul edici-reddedici tutumlarının duygusal ve fiziksel kardeş istismarı ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of parents acceptance-rejection attitude for emotional and physical sibling abuse for students' continuing in the secondary school 7th and 8th grade
  1. Tez No: 420118
  2. Yazar: ESRA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırma ortaokul 7. ve 8. sınıfa devam eden öğrencilerin ebeveynlerinin kabul edici-reddedici tutumlarının duygusal ve fiziksel kardeş istismarı ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Örneklemi Ankara ili Çankaya, Keçiören, Yenimahalle ve Mamak ilçelerinde bulunan devlet okullarının ortaokul 7. ve 8. sınıflarına devam eden 325 öğrenci ve 325 ebeveyn olmak üzere toplam 625 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada ebeveyn kabul-reddini değerlendirmek amacıyla kullanılan Ebeveyn Kabul-Red Kontrol Ölçeği (Kısa Form)/Ebeveyn EKRÖ ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Duygusal ve fiziksel kardeş istismarı ile ilgili bilgi toplamak amacıyla öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen kardeş istismarı anketi uygulanmıştır. Ebeveynlerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla aile bilgi formu kullanılmıştır. Öğrencilerin kardeş istismarı anketine verdikleri yanıtlar; cinsiyete, aile yapısına, ebeveyn çalışma durumuna, ebeveyn eğitim düzeyine ve ebeveyn kabul-ret tutumuna göre f ve % değerleri ile incelenmiştir. Öğrencilerin yanıtlarının cinsiyete, ebeveyn çalışma durumuna ve ebeveyn eğitim durumuna göre değişip değişmediğinin belirlenmesinde her bir madde için ki-kare testi sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of the secondary school 7th and 8th grade students' parents' acceptance-rejection attitude of for emotional and physical sibling abuse. The sample of this research is composed of total of 625 people of which 325 are students who are continuing secondary state schools in 7th and 8th grade and 325 parents of these students in the Cankaya, Kecioren, Yenimahalle and Mamak districts of Ankara. In the research Parental Acceptance-Rejection Control Scale (Short Form) Parents PARQ was filled by the parents in order to evaluate parent acceptance-rejection. In order to gather information about emotional and physical sibling abuse, 'sibling abuse survey' has been used which was developed by the researcher. Also, to determine the demographic characteristics of the parents the family information form was used. Students' responses to the sibling abuse survey were examined by frequency (f) and percentage (%) values according to the gender, family structure, parental employment status, parental education level and parental acceptance-rejection attitude. The Chi-square test results are presented for each item to determine whether the students' responses have changed according to the gender, parental employment status and parental education level. The results of the research show that there is a significant relationship between the students emotional sibling abuse status (victimization and perpetration) and gender (p0,05). When the responses of the students who experienced emotional and physical abuse by their siblings were evaluated, it was seen that the majority of students were rejected by their parents.