Juvenil idiyopatik artritli çocuklarda el becerisi ve aile tutumu etkileşiminin incelenmesi
Investigation of interaction between hand dexterity and parental attitude in children with juvenile idiopathic arthritis
- Tez No: 420131
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez, Juvenil İdiyopatik Artrit(JİA)'li çocuklarda el becerisini değerlendirmek ve el becerisiyle aile tutumu arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 34 JİA'lı çocuk (“International League Aganist Rheumatism (ILAR)”sınıflandırmasına göre) ve bu çocuklarla yaş, cinsiyet ve dominant ele göre eşleştirilmiş 38 sağlıklı çocuk katıldı. Her iki grubun el becerisini değerlendirmek için 9 Delikli Peg Testi (9DPT) ve Fonksiyonel El Becerisi Testi (FEBT) kullanıldı. Günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için Çocukluk Çağı Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (CHAQ) kullanıldı. Ailenin tutumunu ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) kullanıldı. İki grubun el beceri değerleri arasında bir fark yoktu (p>0,05). El becerisi testleri ile CHAQ, BDÖ, BAÖ ve STAI arasında ilişki bulunamadı. Sonuç olarak, kullandığımız ölçek ve testler, JİA'da el becerisinin aile tutumundan etkilenmediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study was planned for investigate hand dexterity and the relationship between children's hand dexterity and parental attitude in children with Juvenil Idiopathic Arthritis (JİA). 34 children with JİA (according to International League Aganist Rheumatism (ILAR) Classification) and 38 healthy children that matched according to age, sex and hand dominance. 9 Hole Peg Test (9PHT) and Functional Dexterity Test (FDT) were used to evaluate hand dexterity for both groups. Childhood Health Assessment Questionnaire (CHAQ) was applied for assessing daily living activities. Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI) and State and Trait Anxiety Inventory (STAI) were applied to investigate parental attitude. There was no difference between hand dexterity values of two groups (p>0.05). There was no relationship between Hand Dexterity Scores and CHAQ, BDI, BAI, STAI. Consequently, the result of the tests we used have shown that hand dexterity was not affected by parental attitude.