Arteria carotis interna'nın pars cavernosa'sının morfometrik olarak değerlendirilmesi
Morphometric evaluation of cavernous part of internal carotid artery
- Tez No: 420140
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HAMDİ ÇELİK, PROF. DR. KADRİYE MİNE ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı, geniş serilerde a. carotis interna'nın morfometrik olarak değerlendirilerek, yaş grupları ve cinsiyete göre farklılıklar olup olmadığının incelenmesidir. Çalışmada, 173 kişinin (88 E, 85 K) beyin tomografisinde interkarotid mesafeyi, 49 kişinin (19 E, 30 K) radyoterapi planlama için elde edilmiş MR görüntülerinde ise interkavernöz mesafeyi tanımlayıcı ölçümler yapılmıştır. Kadın-erkek arasında yapılan istatistiksel değerlendirmelerde; interkarotid mesafe istatistiksel anlamlılık sınırına yakın bulunmuş, interkavernöz mesafede ise istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Çalışmada yapılan karşılaştırmalı ölçümlerde ise cinsiyet ve sella turcica'nın orta noktası ile sağ ACI'nın medial kenarı arasındaki mesafe arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Cinsiyetle karşılaştırıldığında, sella turcica tabanı ile sol ACI tabanı arasındaki yükseklik ölçümü istatistiksel anlamlılık sınırına yakın, sella turcica orta noktası ile sol ACI'nın medial kenarı arasındaki mesafe ve sella turcica tabanı ile sağ ACI tabanı arasındaki yükseklik ölçümü ise istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Yaş ve sella turcica orta noktası ile sağ ACI'nın medial kenarı arasındaki mesafeler arasında zayıf bir korelasyon olduğu görülmekle beraber istatistiksel olarak aralarında anlamlı fark bulunmuştur. İnterkarotid mesafe, sella turcica'nın orta noktası ile sol ACI'nın medial kenarı arasındaki mesafe, sella turcica tabanı ile sağ ACI tabanı arasındaki mesafe ve sella turcica tabanı ile sol ACI tabanı arasındaki mesafe ve yaş arasında korelasyon görülmediği gibi istatistiksel olarak bir anlam tespit edilmemiştir. Elde edilen sonuçlar, cerrahi girişimlerin planlanması, üç boyutlu düşünme ve operasyonlarda a. carotis interna'nın zarar görmemesi açısından destekleyici ve yön verici önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is the morphometric evaluation of the ICA in large series and to examine whether there are differences according to age groups and gender. In the study, descriptive measurements of intercarotid distance on the CT of 173 (88M, 85F) and intercavernous distance on the MRI of 49 (19M, 30F) individuals are reviewed. As a result of statistical studies; intercarotid distance is found to be close to the border of statistical significance and for the intercavernous distance, no significant difference was observed for the difference between men and women. The results of the comparative measurements that were performed in the study; no significant difference was observed for the average of the distance between the gender and midpoint of the sella turcica and medial margin of the right ICA. Compared to gender, The average of the height between the base of the sella turcica and the base of the left ICA is found to be close to the border of statistical significance. A statistically significant difference was obtained for the average distance between the midpoint of sella turcica and medial margin of the left ICA and for the average height between the base of the sella turcica and base of the right ICA. Although it is observed that there is a weak correlation between the age and the average distance between midpoint of the sella turcica and medial margin of the right ICA, statistically there is a significant difference between them. Have not seen a correlation between age and the intercarotid distance, distance between the midpoint of sella turcica and medial margin of the left ICA, height between the base of the sella turcica and base of the right ICA, height between the base of the sella turcica and base of the left ICA while a statistical significance could not be determined. Obtained results, planning of surgical interventions are supportive and guiding in terms of prevention of damage of internal carotid artery in three-dimensional thinking and operations.