Konuşma sesi bozukluğu olan çocuklarda fonolojik farkındalık becerileri ve sözel çalışma belleği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examing The Relationship Between Phonological Awareness and Verbal Working Memory In Children With Speech Sound Disorder
- Tez No: 420139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZCEBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada konuşma sesi bozukluğu olan çocukların fonolojik farkındalık becerileri ve sözel çalışma belleği performanslarını değerlendirmek ve normal gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırmak, ayrıca konuşma sesi bozukluğu olan ve normal gelişim gösteren çocuklarda fonolojik farkındalık ve sözel çalışma belleği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 4-6 yaş aralığında 30 konuşma sesi bozukluğu olan, 30 normal gelişim gösteren birey katılmıştır. Dil ve konuşma değerlendirmeleri TEDİL ve Ankara Artikülasyon Testi ile yapılmıştır. Fonolojik farkındalık becerilerini değerlendirmek için Fonolojik Farkındalık Kontrol Listesi, sözel çalışma belleğini test etmek için ise Anlamsız Sözcük Tekrarı Listesi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; çalışma grubunun sözel çalışma belleği ve fonolojik farkındalık becerilerinin kontrol grubundan daha düşük olduğunu göstermiştir. Çalışma Grubunda sözel çalışma belleği ile sözcük farkındalığı arasında ilişki bulunurken; kontrol grubunda sözel çalışma belleği ile uyak farkındalığı arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of the study is to evaluate phonological awareness skills and verbal working memory performance in children with speech sound disorder and to compare with typically developed children, and also to determine relationship between phonological awareness and verbal working memory in children with speech sound disorder and typically development. Between 4 and 6 yearsold, 30 children with speech sound disorder participated in study grup and 30 children with typically developed participated in control group. Speech and language skills was assessed with TEDİL and Ankara Articulation Test (AAT). Phonological Awareness Check List was used for assessing phonological awareness skills and Nonword Repetition List was used for assessing verbal working memory performance. The findings showed that study group have lower performance than control group in phonological awareness tasks and verbal working memory performance. In study group correlation was found between verbal working memory and word awareness. In control group correlation was found between verbal working memory and rhyme awareness.