İç kulak anomalilerinde geniş bant timpanometri bulguları
Wideband tympanometry findings in inner ear malformations
  1. Tez No: 420151
  2. Yazar: ŞULE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AYDAN GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İç kulak anomalileri, doğumda var olan ve farklı klinik/radyolojik özellikler gösteren bir grup malformasyonlardır. İç kulak anomalisi olan bireylerde, anomalinin tipine bağlı olarak farklı odyolojik bulgular da gözlenmektedir. Radyolojik değerlendirme tanıda önemli yer tutmaktadır. Bunun yanı sıra odyolojik değerlendirme sonuçları anomalinin varlığı ve tipi ile ilgili fikir vermektedir. Odyolojik değerlendirmenin önemli bir parçası olan immitansmetri, iç kulağa ses transferinde köprü vazifesi gören orta kulağı değerlendiren objektif bir yöntemdir. Geniş bant uyaran kullanılarak yapılan geniş bant timpanometri, kullanımı giderek artan yeni bir immitansmetrik yöntemdir. Geniş bant timpanometri, başta orta kulak fonksiyonları olmak üzere bütün işitsel sistemle ilgili olarak ayırededici bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmada iç kulak anomalilerinde geniş bant timpanometri bulgularının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda daha önce radyolojik görüntülemeler ile iç kulak anomalisi tanısı bulunan, koklear hipoplazi (KH), inkomplet partisyon I (IP-I), inkomplet partisyon II (IP-II), koklear aplazi (KA), komplet labirentin aplazi (KLA) grupları altında 157 kulak geniş bant timpanometri ile değerlendirilmiştir. Kontrol grubunda ise normal işiten 30 kulağa ait geniş bant timpanometri verileri incelenmiştir. Gruplara ait; ortam basıncında ve timpanometrik tepe basıncında absorbans grafikleri, averajlanmış geniş bant timpanogram, rezonans frekansı, timpanometrik tepe basıncı, eşdeğer kulak kanalı hacmi, statik admitans ve timpanogram genişliği değerleri sunulmuştur. Gruplara ait değerlerin karşılaştırması yapılmıştır. Bulgular, anomali gruplarının kontrol grubundan ve birbirinden farklı sonuçlar sergilediğini ortaya koymuştur. Anomalinin etkilediği alanla ilişkili olarak en büyük farklılık labirentin aplazi grubunda görülmüştür. Kontrol grubu sonuçlarına en benzer sonuçlar bazı parametrelerde IP-II grubunda elde edilmiştir. Absorbans ölçümünde özellikle yüksek frekanslarda kontrol grubu ile tüm anomali grupları arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın sonunda iç kulak anomalilerinde geniş bant timpanometri bulguları değerlendirilerek, geniş bant timpanometrinin iç kulak anomalilerinde ayırt edici özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Congenital inner ear malformations is a group of anomalies which show different radiological/clinical findings. Depending on the type of anomalies, different audiological findings are observed. Radiographic evaluation occupies an important place in diagnosis of inner ear malformations. However, audiological evaluation gives an idea about the presence and type of anomalies. Immittancemeter which is an important part of the audiological evaluation is an objective method of assessing middle ear serves as a bridge for the transfer of sound to the inner ear. Wideband tympanometry is a new use of immittancemetric method. Wideband typanometry, evaluates not only middle ear but also hearing system as a whole. In this thesis study, it is aimed to investigate the wideband tympanometery results of the inner ear anomalies. For this purpose, 157 ears under the groups of cochlear hypoplasia (CH), incomplete partition I (IP-I), incomplete partition II (IP-II), cochlear aplasia (CA) and complete labyrinthine aplasia (CLA) was assessed by wideband tympanometry. In the control group of 30 normal hearing ear wideband tympanometry were analyzed. Belonging to the groups; absorbance graph, averaged wideband tympanogram, resonant frequency, tympanometric peak pressure, equivalent ear canal volume, tympanogram width and static admittance values are presented. Comparison of groups' values were performed. Findings revealed that the anomaly groups and the control group exhibited different results from each other. The biggest difference was seen in the labyrinthine aplasia group most probably because its anatomical effects. On some parameters, IP-II group and control group show the similar results. There were significant differences between all anomaly groups and the control group at high frequency absorbance measurements. As a conclusion, evaluating wideband tympanometry findings in the inner ear anomalies have been revealed distinctive features of inner ear malformations.