Kırsal ve kentsel alanlarda yaşayanlarda nazal konkalarda ağır metal değerlendirilmesi
The evaluation of heavy metal at nasal turbinates at people living in rural and urban areas
  1. Tez No: 420177
  2. Yazar: FATİH ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Organizmalar, yaşadıkları ortamlardan hayatlarını devam ettirmek için gerekli maddeleri alırken, ihtiyaçları olmayan bazı zararlı maddelere de maruz kalabilirler. Bu maddeler yiyecek, içecek veya solunan hava yoluyla vücuda girebilir. Az miktarda bulunması elzem olan bazı elementlere eser elementler denir. Bu eser elementlere; yaşanılan ortam nedeniyle aşırı maruz kalınırsa vücutta birikerek toksik etkilere yol açar. Amaç: Şehir merkezinde veya kırsal kesimde yaşamanın bu maddelerin birikimine etkisi olup olmadığını görmek için nazal konkalarda ağır metal değerlendirmesi yaptık. Kırsal ve kentsel olarak ikiye ayırdığımız gruplarda nazal konkalarda doku düzeyinde Bakır (Cu), Kurşun (Pb), Mangan (Mn), Çinko (Zn) ve Kadmiyum (Cd) düzey değerlendirmesi yaptık. İki grup arasında ki ağır metal düzeylerini karşılaştırdık. Materyal: Burun tıkanıklığı şikâyeti ile polikliniğimize başvuran hastalardan hiç sigara içmemiş olanlar çalışmaya dâhil edildi. Hastalar kırsal ve kentsel alanda yaşayanlar olarak ikiye ayrıldı (kırsal 38 hasta, kentsel 29 hasta). Parsiyel alt konka rezeksiyonu yöntemi ile alınan nazal konkal dokularda spektrofotometrik olarak ağır metal tayini yapıldı. Çıkan sonuçlar karşılaştırılarak, iki grup arasında ki fark ortaya konuldu. Bulgular: Kırsal alanda yaşayan hastalardan alınan konkal dokularda ölçülen Cd miktarı kentsel alanda yaşayan hasta grubundan daha yüksek bulunurken, aralarında ki fark istatistiki olarak anlamlı değildi. Pb ve Mn miktarı kentsel alanda yaşayanlarda, Zn ve Cu miktarı ise kırsal alanda yaşayanlarda diğer gruba göre istatistiki olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Organisms while maintaining the necessary ingredients for life from the environment in which they live may be exposed to some of the needs of non-harmful substances. These substances can enter the body by food, beverages or inhaled air. The presence of small amounts of some trace elements that are required to be in excess of environment due to excessive lead exposure in strict accumulation. Objective: We made heavy metal assessment in nasal turbinates to see whether the effect of the accumulation of these substances to live in the countryside or in the city center. We split into two groups as patients living in rural areas and in urban areas. We found tissue levels of heavy metals [copper (Cu), lead (Pb), manganese (Mn), zinc (Zn) and cadmium (Cd)] at inferior nasal turbinate, which settled at nose and first filter of the inhaled air. We compared the differences between the two groups according to the results. Materials and Methods: In our study, the patients admitted to our clinic with complaints of nasal obstruction were never included those who smoke. Then he was classified as living in rural and urban areas (38 patients in rural, 29 patients in urban areas). Conchal tissue were removed with partial resection of inferior turbinate and heavy metal levels were determined by spectrophotometric in these tissues. The results revealed differences between the two groups were compared with Student's t test. Results: Cd amount measured in the conchal tissue taken from patients living in rural areas was higher than in urban areas, it was not statistically significant.