Hasta hekim iletişimindeki problemler ve bu problemlere yönelik çözüm önerileri; nitel araştırma
Problems in doctor patient relationship and solution recommendations towards these problems; qualitative research
  1. Tez No: 420176
  2. Yazar: ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AVŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Özellikle son zamanlarda sık gündeme gelen hasta hekim arasındaki iletişim problemlerinin ve bunun sonucunda gelişen sağlıktaki şiddet olaylarının nedenlerini ve çözüm yollarını niteliksel araştırma yöntemiyle araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen, onam veren 25-60 yaş arası 15'i hasta/hasta yakını, 15'i de hekim olmak üzere toplam 30 kişi ile birebir kamera kaydıyla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Kişi bilgileri gizli tutulmuştur. Hasta hekim arasında iletişim problemleri, bunlara yönelik çözüm önerileri, hasta ve doktor hakları, geçmişe göre sağlık sistemimiz ana temaları üzerinde derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Problemin sebepleri ve çözümleri iç içe olduğundan beraber ele alınıp hasta, doktor ve sistem kaynaklı olmak üzere sınıflandırılmıştır. Çalışmaya alınan doktorlar sekiz farklı branştan seçilmiştir. Hastalar, en az lise mezunuysa görüşmeye dâhil edilmiştir. Cinsiyet açısından denge korunmaya çalışılmıştır. Görüşmeler yapıldıktan sonra tematik kodlama yöntemiyle betimsel analiz yapılmıştır. Bulgular: Bütün görüşmeciler hasta hekim arasında iletişim probleminin var olduğunu söylemiştir. Etkili iletişim kusuru, bilgi düzeyi yetersizlikleri, kişilik ve kültür problemi, egoizm, önyargı, şiddet görme ve dava korkusu, performans sistemi, sağlıkta politik ve maddi kâr amaçlanması, standartların ve denetimlerin olmayışı problemlerin sebepleri ve çözümleri konusunda genel olarak elde edilen temalar olmuştur. Sonuç: Görüşme verilerine dayanarak en nihayetinde iletişimdeki sorunların asıl kaynağının doktor ve hastadan ziyade, sağlık sistemimiz ve politikalarımız olduğunu, çözümün de yine bu eksende sınırlamalarla hizmetlere göre şekilleneceğini, sadece yasa çıkarmakla değil yürütme erkinin iyi işlemesiyle düzelmelerin olacağı çıkarımı yapılabilir. Uygulamadaki aksaklıklar, yasalardaki eksiklikten daha büyük bir problemdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The scope is to research on the communication problems between the doctor and patient which has especially become a current issue often lately and the causes of violence events in medical industry as a result and to research means of solution through qualitative research method. Material and Method: The study has been conducted in the Faculty of Medicine Research Hospital of Atatürk University. In our study, semi-structured one to one interviews with camera recording have been conducted with a total of 30 people between the ages of 25-60, 15 of whom are patients or patients' relatives and 15 of whom are doctors, who have been selected by snowball sampling and given approval. Personal information has been kept confidential. In-depth interviews on the main themes of communication problems between the doctor and patient, solution recommendations towards these problems, doctor and patient rights, our current medical system compared to the past have been conducted. As the causes and solutions of the problem are intertwined, they have been tackled together and classified as doctor-related and system-related. The doctors included in the study have been selected from eight different specializations. The patients have been included in the study only if they are high school graduates at minimum. A balance for distribution of genders has been tried to be kept. After the interviews have been carried out, a descriptive analysis by method of themed coding has been conducted. Results: All of the interviewers stated a communication problem between the doctor and the patient. Flaws in effective communication, deficiencies in information level, character and culture problems, egoism, prejudice, the fear to be sued and be exposed to a violent act, performance system, political and financial profit aim in medical industry, lack of standards and audits have been the main themes obtained as a general regarding the causes and the solutions. Conclusion: Based on the interview data, it may be assumed that finally the main origin of the problems in communication is our medical system and policies, rather than the doctor and patient; that the solution will be formed in accordance with services provided by limitations in this aspect and that improvements can take place not only by legislation but also by the well-functioning in the execution of laws. The malfunctioning in the implementation is a greater problem than the deficiencies in laws.