Aile danışmanlığının engelli çocuk annelerindeki anksiyete, depresyon ve stres düzeylerine etkisi
The effect of family counseling on anxiety, depression and stress level of disabled children's mothers
- Tez No: 420181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile danışmanlığının, engelli annelerindeki anksiyete, depresyon ve stres düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, MEB denetimindeki Erzurum ili Çizmelioğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde araştırma tarihinde eğitim almakta olan 200 engelli çocuktan rastgele seçilen 80 çocuğun annesi üzerinde yapıldı. 40 anne çalışma gurubu ve 40 anne de kontrol gurubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma gurubundaki annelere sekizer kişilik guruplar halinde, her guruba altı seans olmak üzere, aile danışmanlığı hizmeti verildi. Çalışmanın başında, danışmanlık bittikten hemen sonra ve üç ay sonra olmak üzere üç defa, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) uygulandı. Kontrol gurubuna ise danışmanlık verilmeden, aynı şekilde, üçer defa aynı anketler uygulandı. Çalışmamızda verilerimiz SPSS ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerde kategorik veriler için sayı ve yüzde; nümerik veriler için ortalama ve standart sapma sunuldu. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Histogram grafiği ile incelendi. Hipotez testleri olarak Student t testi, Mann-Whitney U testi, Tekrarlayan ANOVA, Tek Yönlü ANOVA, Ki Kare ve Fisher's Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The effect of family counseling on anxiety, depression and stress level of disabled children's mothers Objective: In this study, it was aimed to research the effect of family counseling on anxiety, depression and stress level of disabled children's mothers. Method: The research was done on mothers of 80 children who were randomly selected among 200 disabled children having training at Erzurum Çizmelioğlu Private Education and Rehabilitation Center, affiliated to Ministry of National Education. Mothers were separated into two equal groups as 40 in study group and 40 in control group. The mothers in study group are equally dived into 5 groups, each containing eight people. Each group had six family counseling sessions. Beck Anxiety Scale (BAS), Beck Depression Scale (BDS) and Perceived Stress Scale (PSS) were performed three times: at the beginning of the study, just after the counseling sessions were finished and after three months. The same questionnaires were performed to the control group at the same times without giving counseling. The study data were analyzed with SPSS. Categorical data were presented as number and percentage; numeric data were presented as mean and standard deviation for descriptive statistics. Eligibility of numerical variables to normal distribution was tested by Histogram graph. Student t test, Mann-Whitney U test, Repetitive ANOVA, Unidirectional ANOVA, Ki Kare and Fisher's Exact tests were used as hypothesis testing.