ST segment yükselmeli miyokart infarktüsü ile başvuran hastalarda bazal eritrosit dağılım genişliği düzeylerinin sol ventrikül yeniden şekillenmesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the red cell distribution width level relations with left ventricüler remodeling in patients with ST segment elevation myocardial infarction
- Tez No: 420182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENBİYA AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Klinik çalışmalarda koroner arter hastalığı (KAH) ve kalp yetersizliği gibi kalp hastalıkları ile eritrosit dağılım genişliği (RDW) düzeyinin ilişkili olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmamızda ST segment yükselmeli miyokart infarktüsü (STEMİ) ile başvuran hastalarda bazal RDW düzeylerinin sol ventrikül (SV) yeniden şekillenmesi ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Bu çalışma, 01.09.2014 - 01.09.2015 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran 300 STEMİ tanılı hastanın geriye dönük kayıtlarının incelenmesine dayanarak planlandı. Hastaların kalp fonksiyonları, yatışta ve 3. ayda ekokardiyografik olarak değerlendirildi. 3.ay ekokardiyografik değerlendirmede ejeksiyon fraksiyonu (EF) değerinde %5'ten az artış olan grup SV yeniden şekillenmesi olan grup, %5'ten daha fazla artış olan grup ise SV yeniden şekillenmesi olmayan grup olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Previous studies have shown that red cell distribution width (RDW) is associated with some cardiac disease such as coronary artery disease, heart failure. We aimed to evaluate relationship between RDW and left ventricular remodelling in patients with Myocardial Infarction with ST Segment Elevation (STEMI). Materials and Methods: We retrospectively analyzed 300 patients with STEMI at Ataturk University Faculty of Medicine Cardiology Department between September 2014 and September 2015. The cardiac functions of patients were reported in first day of admission and third months by echocardiography. Presence of remodelling in left ventricular function was defined as less than 5 % improvement in ejection fraction (EF) and absence of remodelling as greater than 5 % improvement in EF according to baseline EF at third months echocardiographic follow-up.