Gebelerde prekonsepsiyonel bakım alma durumu ve ilişkili faktörler
Receiving preconception care status of pregnant women and related factors
- Tez No: 420188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Prekonsepsiyonel bakım anne ve baba adayından kaynaklanarak bebek için risk oluşturabilecek biyolojik, davranışsal, psikososyal etkenleri gebelikten önce saptayan birinci basamak koruyucu sağlık hizmetidir. Prekonsepsiyonel bakımın hem anne hem de bebek üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Fakat ülkemizde prekonsepsiyonel bakım antenatal bakım kadar hekimler tarafından ilgi görmemektedir. Bu durum anne-çocuk sağlığını koruyup geliştirmenin önündeki en önemli engellerden biridir. Ülkemizde gebelerin prekonsepsiyonel bakım alıp almadığı ve prekonsepsiyonel bakımla ilgili düşüncelerinin sorgulandığı yeterince araştırma yoktur. Bu çalışmada gebelerde prekonsepsiyonel bakım alma durumu ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mart ve Mayıs 2015 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 527 gebe alındı. Gebelerin ve eşlerinin sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Prekonsepsiyonel bakım alıp almadıkları ve prekonsepsiyonel bakımla ilgili düşünceleri araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket ile sorgulandı. Veriler SPSS 20.0.0 paket programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerin yanısıra hipotez testi olarak Ki-kare ve Student-t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Preconception care is primary preventive health care which determines biologic, psychosocial and behavioral risk factors for infant due to parents before pregnancy. Positive effects of preconception care was shown both on mother and infant. However doctors are not interested in preconception care as antenatal care in our country. This is one of the significant barrier for development and protection of mother and infant health status. We have not enough researches about pregnant women get preconception care or not and what are their idea about preconception care. We aimed to research receiving preconception care and related factors about preconception care among pregnant women. Materials and Methods: 527 pregnant women who referred to Ataturk University Gynecology and Obstetrics outpatient department between March and May 2015 and voluntary to join our study were enrolled. Sociodemographic characteristics of pregnant women and their husbands were recorded. Receiving preconception care status and thoughts related to preconception care were asked by a questionnaire that developed by researcher. The data were analyzed with SPSS 20.0 package program (Statistical Package for Social Sciences). Chi-square and Student t-test were used as hypothesis test in addition to descriptive statistics.