Gebelerin prekonsepsiyonel dönemde folik asit kullanım yaygınlığı bilgisi ve ilişkili faktörler
Information on the prevention of folic acid use in preconceptional period of pregnancy and related factors
  1. Tez No: 780362
  2. Yazar: YASEMİN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNDÜ BATKIN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada gebe kadınların prekonsepsiyonel dönemde folik asit kullanım yaygınlığı, bilgisi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu araştırmanın örneklemini 384 gebe kadın oluşturmaktadır. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından oluşturulan“Tanıtım ve Değerlendirme Formu”ve“Folik Asit Takviyesi Kullanım Yaygınlığı ve Bilgisine Dair Sorular”formları kullanılarak araştırmacılar tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenler arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher Exact testleri ile analiz edilmiştir. Gebelerin tanımlayıcı özelliklerine göre bilgi düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve Post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Bu araştırmada gebe kadınların %70.3'ü folik asit takviyesi almıştır. Araştırmaya katılan gebe kadınların bilgi toplam ortalaması 4.120±2.654 (Min- Maks=0-10) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the prevalence, knowledge and related factors of folic acid use in the preconceptional period of pregnant women. The sample of this cross-sectional study consists of 384 pregnant women. The research data were collected by the researchers through face-to-face interviews using the“Introduction and Evaluation Form”and“Questions Form on the Prevalence and Knowledge of Folic Acid Supplement Use”. The analysis of the obtained data was made using the SPSS 22.0 program. Differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-square and Fisher exact tests. T-test, one-way analysis of variance (Anova) and Post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to examine the differences in knowledge levels of pregnant women according to their descriptive characteristics. In this study, 70.3% of pregnant women took folic acid supplements. The mean total knowledge of the pregnant women participating in the study was found to be 4.120±2.654 (Min-Max=0-10).