İrritabl barsak sendromlu hastalarda anksiyete belirtilerinin değerlendirmesi
Evaluation of anxiety signs in patients with irritable bowel syndrome
  1. Tez No: 420191
  2. Yazar: ARZU BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İrritabl Barsak Sendromu (İBS) gastroenteroloji disiplininde oldukça sık karşılaşılan bir sağlık problemidir. Patofizyolojisi halen tam olarak aydınlatılamamıştır ve psikojenik faktörler gerek hastalığın ortaya çıkışında gerek seyrinde önemli rol oynamaktadır. Psikojenik faktörler içinde ise anksiyete en önemli yeri tutmaktadır. Anksiyete oldukça yaygın bir psikiyatrik bozukluktur ve beraberinde birçok fiziksel semptomu barındırmaktadır. Hastaların çoğu bu fiziksel semptomlar nedeni ile doktora başvurmakta ve genellikle psikiyatri dışı kliniklerde tanıdan şüphelenilmektedir. Çalışmamıza Nisan 2015 – Haziran 2015 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Gastroenteroloji polikliniğine başvuran 16-75 yaş arası IBS tanısı konulan 100 hasta ve kontrol grubu için de 16-75 yaş arası 70 sağlıklı birey alındı. Hastalara anlık duygu durumlarını gösteren STAI-1, süreklilik duygu durumlarını gösteren STAI-2 Anksiyete ölçekleri uygulandı. Çalışmamızın sonuçları itibari ile; İBS' li hastalarda anksiyete durumunun daha dikkatle ve yakından takibi konusunda farkındalık sağlayacak nitelikte olduğu kanısına vardık. Anahtar Kelimler: İrritabl Barsak Sendrom, Anksiyete Bozuklukları
Özet (Çeviri)
Irritable Bowel Syndrome (IBS) is a health problem quite often encounter problems in the gastroenterology discipline. The pathophysiology is still not fully elucidated yet. Psychogenic factors play an important role in the occurrence and progression of the disease. Anxiety has an important role in psychogenic factors. Anxiety is a common psychiatric disorder and it includes many physical symptoms. The majority of patients consult a doctor by reason of these symptoms and it is suspected of introducing non-psychiatric clinics. Between April 2015 - June 2015 admitted to Internal Medicine and Gastroenterology clinic in Ataturk University Research Hospital in Yakutiye, 100 patient group aged 16-75 and control group of 70 healthy subjects between 16-75 years of age were included in our study. We performed STAI- 2 that shows the momentary mood and STAI- 2 that shows constant mood tests. To conclude, our study results have capable of awareness about more carefully and closely monitoring in IBS patient in terms of anxiety.