Epilepsi hastalığına sahip çocukların ve ebeveynlerinin damgalanma algılarının belirlenmesi
Determination of perception of stigma among children with epilepsy and their parents
  1. Tez No: 420204
  2. Yazar: SEMRA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Araştırma, epilepsi hastalığına sahip çocuk ve ebeveynlerinin damgalanma algılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Metodolojik ve tanımlayıcı olarak yapılan araştırma Nisan 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında Erzurum il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastanenin Çocuk Nöroloji Kliniği ve Polikliniği'ne kayıtlı olan ve düzenli kontrole gelen epilepsi tanısı alan çocuklar ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırmada örneklem yöntemine gidilmeden belirtilen tarihlerde kontrole gelen, araştırma kriterlerine uyan toplam 85 çocuk ve ebeveyni çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında;“Çocuk Tanıtım Formu”,“ÇAÖ”,“EDÖ”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, aritmetik ortalama, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, ANOVA Testi, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi ve Cronbach alpha katsayı hesaplaması kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları ÇAÖ ve EDÖ'nin orijinal ölçekle benzer yapıda olduğunu, geçerlik güvenirliğinin oldukça yüksek olduğunu, Türkiye'de kullanılabileceğini göstermiştir. Elde edilen verilerde; çalışma grubundaki çocukların %63.5'i 9-12 yaş, %36.5'i 13-16 yaş grubundadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to determine perception of stigma among children with epilepsy and their parents. Materials and Methods: This methodological and descriptive study was conducted between April 2015 and January 2016 in a university hospital located in the province of Erzurum, Turkey. The study population consisted of children diagnosed with epilepsy and their parents, who were registered in the Pediatric Neurology Clinic and Outpatient Clinic of the hospital and admitting for regular controls. No sample selection was performed, and a total of 85 children and their parents, who admitted for examination between the above mentioned dates and met the inclusion criteria, were included in the study.“Children Introduction Form”,“Children Perception Scale”(CPS), and“Parent Stigma Scale”(PSS) was used for data collection. Percentage distributions, arithmetic means, Mann-Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, ANOVA Test, Chi-square Test, Independent Groups T-Test and calculation of Cronbach's Alpha Coefficient were used in the analysis of data. Results: The research findings indicated that CPS and PSS can be used in Turkey since they have similar structures with the original scales, have a higher reliability and validity. According to the data obtained, 63.5% of the children in the study group was in the 9-12 age group, whereas 36.5% was in the 13-16 age group.