Süt çocukluğu döneminde derin boyun enfeksiyonu olan çocukların çeşitli yönlerden incelenmesi
  1. Tez No: 420241
  2. Yazar: AYŞE KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Ocak 2000- Haziran 2007 tarihleri arasında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Süt Çocuğu Servisine yatırılan 39 derin boyun enfeksiyonlu hastanın dosyaları retrospektif olarak çeşitli yönlerden incelenmiştir. Hastalar antibiyotik olarak ya ampisillin-sulbaktam (n.20) veya sefazolin-klindamisin kombinasyonu(n:19) almıştır. Tedaviye cevap kriterleri olarak hastanede kalış süresi, iyileşme sırasında gelişen komplikasyon türleri ve sıklıkları ve cerrahi müdahale gereksinimleri alınmıştır. Çalışmada ortalama yaş 11.4 (1-24) ay idi. Hastalarn 16'sı kız (%41), 23'ü erkek (%59) idi. Hastalarımızın 7'sine (%17.9) hiç aşı programı uygulanmamıştı. 21 (%53.8) hastada demir eksikliği anemisi tespit edildi. En sık başvuru semptomları; huzursuzluk, boyunda şişlik ve ateş idi. DBE tanısı anamnez, fizik muayene, laboratuvar tetkikleri ve USG ile konulmuştur. Hastalar %76.9 oranında sadece intravenöz antibiyotik tedavisi ile tamamen düzelmiştir. %23 hastada antibiyotik tedavisi yetersiz kalmış ve cerrahi drenaj uygulanmıştır. Sadece bir hastada komplikasyon gelişmiştir. Ampisillin-Sulbaktam ile Sefazolin+Klindamisin kombinasyonu uygulanan hastaların tedaviye cevapları açısından bakıldığında anlamlı fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the files of 39 patients who had admitted to the infancy unit of Şişli Etfal Hospital between the years January 2000- June 2007 with the diagnosis of deep neck infection has been retrospectively examined.The patients are treated either by ampicillin-sulbactam (n.20) or cefazolin-clindamycin (n.19) combination. The criteria to determine the effectiveness of treatment were time of stay in hospital, the type and frequency of compications and the necessity of surgical intervention. The mean age was 11.4 month (1-24) 16 (%41) of the patients were female and 23 (%59) of the patients were male. 7 (%17.9) of the patients had no vaccination. In 21 patients iron deficiency were detected. The main admission complaints were, irritability, swelling of the neck and fever. The diagnosis of deep neck infection was made by patient history, physical examination, laboratory findings and USG. 76.9% of patients were treated completely by intravenous antibiotic treatment. In 23% of patients intravenous antibiotic treatment was not sufficient and in this patients surgical drainage was needed. Only in one patient complication was detected. No significant difference was determined between ampicillin-sulbactam and cefazolin-clindamysin combination treatment.