Interactive multiview information visualization in tablet-sized touch devices for scientific data
Tablet boyutundaki dokunmatik cihazlar için çok görünümlü etkileşimli bilimsel veri görselleştirmesi
  1. Tez No: 420250
  2. Yazar: CANDEMİR DÖĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SAFFET BALCISOY, AR.GÖR. TOBİAS ISENBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez tablet büyüklüğündeki dokunmatik cihazlarda çok sayıda görünüm kullanılarak yaratılmış bir keşif görselleştirmesini konu almaktadır. Son zamanlarda mobil cihazların artması ve yüksek miktarda veri üretimi böyle bir sistem gereksinimini doğurmuştur. Burada sunduğumuz sistem veri analizinin mobil olarak yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Tez kapsamında; mobil cihazlarda bilimsel veriler için bir etkileşim yaklaşımı, geçiş fonksiyonlarına dayalı bir seçim tekniği ve son olarak bu ikisinin veri görselleştirmeleri üzerinde birleşimi anlatılmaktadır. Burada anlatılan yaklaşım mobil cihazlar üzerindeki çok görünümlü veri görselleştirmelerinde ilklerden biridir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we describe an exploratory visualization system for scientific data using multiple views in tablet-sized touch devices. The increasing ubiquity of mobile devices and vast amount of data generation create a need for such exploration environment. We make the data analysis available anywhere at anytime with our approach. This thesis includes an interaction framework for scientific data and a spatial selection technique based on transfer functions. We then combine the interaction and selection with multiple information visualization views to make the data exploration possible. The proposed approach is one of the first multiview exploratory visualizations in tablet devices.