Identification of SIRT1 as a novel regulator of NFAT5 dependent aldose reductase expression under osmotic stress
Ozmotik stres altında, SIRT1'in NFAT5 bağımlı aldoz redüktaz anlatımının yeni düzenleyicisi olarak tanımlanması
- Tez No: 420251
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA HÜVEYDA BAŞAĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bugüne kadar, çeşitli moleküllerin NFAT5`i ve hedeflerini düzenlendiği tanımlanmıştır. Bu yaygın NFAT5 düzenleyicileri arasından, NFAT5 bağımlı olaylarda rol almak üzere, SIRT1, umut verici bir aday olarak önerilmiş fakat bunun kesin mekanizması ortaya konmamıştır. Bu nedenle, bu tezde, ozmotik stress altında, SIRT1 ve NFAT5-Aldoz Redüktaz (AR) ekseni ilişkisinin açıklanması hedeflenmiştir. Özgün ozmotik stress modeli oluşturulmuş ve bu modelin mekanizmasının bileşenleri U937 monositlerinde araştırılmıştır. Bu modelde, SIRT1 düzenleyicileri kullanılarak, AR anlatımının ve nükleer NFAT5 stabilizasyonunun, SIRT1 tarafından pozitif yönde etkilendiği gösterilmiştir. NFAT5 ve SIRT1`in aşırı anlatım ve ko-transfeksiyon çalışmaları ile SIRT1`in NFAT5 bağımlı AR anlatımı üzerindeki etkisi doğrulanmıştır. SIRT1`in bu olaylara, NFAT5`in AR geninin ORE bölgesine bağlanmasını sağlayarak katıldığı ortaya konmuştur. Öte yandan, izozmotik koşullarda, NFAT5 ve SIRT1 ko-immunopresipitasyonu gösterilmiş ve bu ilişkinin ozmotik stress altında bozulduğu gözlemlenmiştir. Bunları takiben, in siliko deneyler ile, NFAT5`in SIRT1 tarafından doğrudan etkilenmesi araştırılmıştır. Bu bağlamda, belli NFAT5 lizinlerinin, deasetilasyon durumunda iken, NFAT5`in DNA`ya bağlanmasına katkıda bulunduğu ve SIRT1`in asetillenmiş lizin 282`yi hedeflediği gösterilmiştir. Bu in vitro ve in siliko gözlemler ışığında, SIRT1`in, ilk defa, NFAT5 bağımlı AR anlatımına, ozmotik stress altında, katkıda bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Until now, numerous diverse molecules modulating NFAT5 and its targets have been characterized. Among these widespread NFAT5 modifiers, SIRT1 has been proposed to be a promising candidate to play a role in NFAT5 dependent events, yet the exact machinery still remains inconclusive. Hence, in this thesis, we aimed to delineate the link between SIRT1 and NFAT5-Aldose Reductase (AR) axis under osmotic stress. A unique osmotic stress model was generated and its mechanistic components were deciphered in U937 monocytes. By utilization of pharmacological modulators in this model, we showed that AR expression and stabilization of nuclear NFAT5, were revealed to be positively regulated by SIRT1. Overexpression and co-transfection studies of NFAT5 and SIRT1, further validated contribution of SIRT1 on NFAT5 dependent AR expression. Involvement of SIRT1 activity in these events was mediated via modification of DNA binding of NFAT5 to AR ORE region. Besides, NFAT5 and SIRT1 were also shown to co-immunoprecipitate under isosmotic conditions and this interaction was disrupted by osmotic stress. Subsequently, in silico experiments were conducted for investigating if SIRT1 directly targets NFAT5. In this regard, certain lysine residues of NFAT5, when kept deacetylated, were found to contribute to its DNA binding and SIRT1 was shown to target acetylated lysine 282 of NFAT5. Based on in vitro and in silico findings, we identified SIRT1, for the first time, as a novel contributor to NFAT5 dependent AR expression under osmotic stress.