Changes in growth and magnesium concentration of wheat and coffee plants grown under various magnesium and water stress treatments
Çeşitli magnezyum ve su stresi uygulamaları altında yetiştirilen buğday ve kahve bitkilerinin büyüme ve magnezyum konsantrasyonlarının değişimi
- Tez No: 420256
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Magnesium (Mg) eksikliği asidik ve kumlu bünyeye sahip topraklarda yaygın bir problem olarak ortaya çıkmaktadır ve özellikle kuraklık stresi gibi marjinal toprak kosullarında daha sık görülmektedir. Gelismekte olan organların büyümesinin ve gelisiminin bozulması Mg eksikliğinde sıklıkla görülen bir problemdir. Anılan problemlerin ortaya çıkıs mekanizması iyi anlasılamamıstır. Bu tez çalısması kontrollü sera kosulları altında değisik Mg uygulamaları ve su stresi kosullarında yetistirilen buğday (Triticum aestivum cv. Adana99) ve kahve (Coffea arabica cv. Murta) bitkilerinin büyüme ve Mg konsantrasyonlarını arastırmak amacıyla yürütülmüstür. Düsük Mg ile beslenen bitkilere püskürtme yoluyla yapraktan uygulanan Mg, buğday basağındaki dane sayısını etkilememis ancak bireysel dane ağırlığını arttırmıstır. Magnezyum eksikliği altındaki bitkilere püskürtülerek uygulanan Mg, tohumların nisasta içeriğini ve Mg konsantrasyonunu yükseltmistir. Kuraklık kosulları altında yetersiz Mg ile yetistirilen bitkilerin büyümesi ve tane verimi azalmıstır. Sonuçlar, yeterli düzeyde Mg beslenmesinin kuraklık kosulları altında daha iyi verim ve yüksek Mg konsantrasyonu elde etmek için gerekli olduğunu göstermektedir. Kahve bitkilerinde Mg tasınımı, gelisimini tamamlamıs genç yapraklara daldırma yöntemi ile stabil Mg izotop (26Mg) çözeltisi uygulanarak arastırılmıstır. 26Mg tasınımı, yeterli Mg içeren bitkilerde düsük Mg içeren bitkilere kıyasla daha yüksek bulunmustur. Ancak, köklerde Mg noksanlığı durumunda daha fazla 26Mg bulunmustur. Elde edilen sonuçlar yapraktan veya topraktan yapılan Mg beslenmesinin bitkilerin büyümesi ve tohum olusumunda ve generative organlarda (örneğin tohumda) Mg birikimi üzerinde öenmli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Magnesium (Mg) deficiency has become a widespread problem in acidic and sandy agricultural soils, and it is often associated with marginal soil conditions such as drought stress. Impairment in growth and development of sink organs is a common consequence of Mg deficiency. However, mode of action of these impairments is not well understood. This study was conducted to investigate the changes in growth and Mg concentrations of wheat (Triticum aestivum cv. Adana99) and coffee (Coffea arabica cv. Murta) plants that were grown under controlled greenhouse conditions with different Mg supplies and water stress treatments. Growing wheat plants under varied Mg supply showed that foliar application of Mg to low Mg plants improved grain yield by increasing seed weight without affecting seed number per spike. Starch content and Mg concentration of the seeds were increased under foliar application of Mg to Mgdeficient plants. Growth and grain yield of low Mg plants were further reduced when grown under drought stress. An adequate Mg supply was needed to maintain better yield and higher grain Mg concentrations under drought. In experiment with coffee plants, Mg transport within plants was studied after the immersion of the fully expanded young leaves in a solution containing stable Mg isotope (26Mg). Transport of 26Mg from treated leaves was greater in plants with adequate Mg supply than the plants with low Mg. In addition, under low Mg supply 26Mg concentration of roots was found higher when compared to Mg-adequate roots. The results obtained highlighted the importance of Mg in growth and seed formation and accumulation of Mg in sink organs such as seed and young leaves after foliar treatment of Mg.