On the throughput of in-band full-duplex communication in wireless systems
Kablosuz sistemlerde aynı bant tam-çift yönlü iletişimin başarımı üzerine
  1. Tez No: 420272
  2. Yazar: KUDRET AKÇAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜRBÜZ ÜNLÜYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mobil cihazların ve veri tüketen uygulamaların çogalması ciddi spektrum problemlerine yol açtı ve sınırlı olan spektrum varlıklarının daha verimli kullanmak için yeni kablosuz iletişim yöntemleri arayışını beraberinde getirdi. Gelecek nesil kablosuz iletişim için düşünülen, umut vaaden teknolojilerden biri olarak, aynı bant tam-çift yönlü kablosuz iletişimin, spektral verimliliği ikiye katladığı için, spektrum problemini halletmede büyük bir potansiyele sahip olduğu gösterildi. Farklı zamanlarda alım ve gönderim yapan yarım-çift yönlü radyolardan ve farklı frekans bantları üzerinden alım ve gönderim yapan tam-çift yönlü radyolardan farklı olarak, aynı bant tam-çift yönlü radyolar, özgirişim pahasına, aynı anda aynı frekans üzerinden alım ve gönderim yapma yeteneğine sahiptirler. Bu tezde, kapsamlı olarak yapılmış deneyler aracılığı ile, tek atlamalı iki yönlü haberleşme, iki atlamalı tek yönlü haberleşme ve iki atlamalı iki yönlü haberleşme gibi temel iletişim senaryoları üzerinden, aynı bant tam-çift yönlü ve yarı-çift yönlü iletişimin, aynı bant tam-çift yönlü iletişimin yarı-çift yönlü iletişimin performansı nı geçtiği şartları açıkça belirterek, performans kıyaslamasını yapıyoruz. Sonra, çalışmamızı aynı bant tam-çift yönlü iletişimi, doğrusal bir topoloji düşünerek çok atlamalı kablosuz ağlarda incelemek için genişletiyoruz. En iyi iletim gücü seviyeleri hesaplaması için, iki atlamalı iletişim senaryosunda analitik ifadeler, çok atlamalı iletişim senaryosunda ise lineer programlama ve ikili arama tabanlı bir çözüm elde ediyoruz. Tam girişim modelini esas alan, önerdiğimiz aynı bant tam- çift yönlü iletim, düşük iletim güç seviyelerinde yarı-çift yönlü iletimin 2.77 katı kadar, yüksek iletim gücü seviyelerinde ise 1.81 katı kadar performans saglamaktadır. Ayrıca iletim gücü çözümümüzü, anlık ağlar için yol atama algoritması ile birleştiriyoruz. Önerdiğimiz bütünleşik yol atama ve güç tahsisi çözümümüzü, uçtan uca başarım performansı açısından, yarıçift yönlü iletim, doğrudan iletim ve mevcut bir tam-çift yönlü iletim çözümü ile karşılaştırıyoruz. Femto hücreler ve Zigbee gibi pratik sistemleri düşünerek yaptığımız deneyler, onerdiğimiz tümleşik yol atama ve güç kontrol mekanizmasının, mevcut aynı bant tam-çift yönlü iletimden %30 daha fazla başarım, makul öz-girişim seviyesinde bile (80 dB) yarı-çift yönlü iletimin beş katı kadar başarım sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Proliferation of mobile devices and explosion in data intensive applications have led to serious spectrum crunch and stimulated the pursuit of new wireless communication techniques to utilize the scarce wireless spectrum assets more efficiently. As one of the promising technologies considered for next generation wireless communications, in-band full-duplex has been shown to have a great potential to alleviate this problem due to doubled spectral efficiency. Unlike half-duplex radios, which need to transmit and receive at different times, or out-of-band full-duplex radios, which devote different frequency bands to transmission and reception, in-band full-duplex radios are capable of simultaneously transmitting, while receiving over the same frequency band at the cost of self-interference that results. In this thesis, via extensively conducted experiments, we compare the performance of in-band full-duplex with that of half-duplex in fundamental communication scenarios such as two way communication, one way two hop communication and two way two hop communication, clearly identifying the conditions under which in-band full-duplex outperforms half-duplex. Next, we extend our study to evaluate in-band full-duplex in multihop wireless networks, considering a linear topology. We obtain closed form analytical expressions for optimum transmission power policy in the two hop case and a linear programming and binary search based solution for the multihop case to compute the optimal transmission power levels. Our in-band full-duplex solution which takes into account full-interference is shown to outperform half-duplex transmission by a factor of 2.77 at low transmission power level, and by a factor of 1.81 at high transmission power level. We also incorporate our power solution with routing algorithms for adhoc networks. We compare the end-to-end throughput performance of the proposed joint routing & power allocation solution to that of half-duplex, direct transmission and an existing one-hop interference based in-band full-duplex transmission strategy. Our numerical experiments considering practical, low power systems such as femto cells and Zigbee show that proposed joint routing & power control mechanism provides 30% throughput improvement, relative to the existing in-band full-duplex solution with one hop interference, while it offers five times throughput, relative to half-duplex transmission even for moderate (80dB) SI cancellation levels.