Role of miR156 and miR171 in drought response of tobacco
MiR156 ve miR171'in tütün kuraklık tepkisindeki rolü
- Tez No: 420271
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
MikroRNAlar, küçük RNA ailesine ait genetik düzenleyici moleküllerdir. miRNA işlevleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu işlevlerden biri de bitki büyüme ve gelişmesini global olarak etkileyen ve önemli bir çevresel faktör olan kuraklık stresidir. Bir genin overekspresyonu, genin normal ekspresyon seviyesinden daha fazla ekspres edilmesini ifade eder. Çeşitli fonksiyonları olan bir çok mikroRNA arasından miR156 ve miR171, bitki gelişimi ve stres toleransı açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmamızın ilk bölümünde, Türkiye'ye ait farklı tütün kültür bitkileri kuraklık stresine maruz bırakılmış ve yaprak dokusuna ait RNA moleküllerinden yararlanılarak miR156 ve miR171 genlerinin ekspresyon seviyesindeki değişim belirlenmiştir. İkinci kısımda ise, yaprak eksplantlarından elde edilmiş organize olmamış hücre kitleleri, miR156 ve miR171 genlerini taşımakta olan Agrobacterium tumefaciens ile transforme edilmiş ve başarılı aday transformantlar seçilmiştir. Olası transgenik ve kontrol gruplarına ait organize olmamış bu dokulardaki miR156 ve miR171 mikroRNAlarının kuraklık tepkisi, eş zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu'ndan faydalanılarak ekspresyon seviyelerine bakılmak suretiyle ölçülmüştür. Bu çalışma, kuraklık stresinin moleküler mekanizmasının ve mikroRNAların kuraklıktaki rolünün anlaşılması için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
microRNAs (miRNAs) are genetic regulator RNA molecules belonging to small RNA family. Functions of miRNAs in plants range in a broad spectrum, one of which is the drought stress that is a major environmental stress factor globally affecting plant growth and development. Overexpression of a gene indicates elevated expression of a certain gene beyond its normal expression level. Studies seeking for function of plant miRNAs in response to overexpression carries significant role for agricultural improvement. Among wide variety of plant microRNAs with diverse functions, miR156 and miR171 have critical roles on plant development and stress tolerance. In the first part of our study, different Turkish tobacco cultivars were subjected to drought stress and RNA from leaf tissue of these plants was utilized for changes of gene expression levels in miR156 and miR171. In the second part of project, leaf explants of grown tobacco cultivars were transformed with Agrobacterium tumefaciens containing MIR156 and MIR171 genes of tobacco cultivars and successful overexpressed putative transgenic plants were selected. Callus tissue formed from putative transgenic and control leaf explants groups were also subjected to drought stress and drought stress response of miR156 and miR171 expression levels were analyzed by quantitative real time PCR. Scope of this study could be utilized for a better understanding of molecular mechanisms of drought stress and the roles of miRNAs.