Honamlı keçisinin bazı morfolojik özellikleri döl verimi ve kazein genleri polimorfizmi bakımından incelenmesi
A study on the investigation of honamli goat through some morphological characteristics fertility and casein genes polymorphism
  1. Tez No: 420333
  2. Yazar: ORHAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İHSAN SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Morfoloji, Genetics, Morphology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Akdeniz Bölgesi Toros Dağlarında yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan Honamlı keçi ırkının bazı morfolojik özellikleri, döl verimi özellikleri ve kazein genleri polimorfizminin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma Konya ilinde ekstansif koşullarda yetiştirilen, Türkiye Evcil Hayvan Genetik Kaynakları Koruma Projesi kapsamındaki 170 keçi, 7 teke ve 190 baş oğlak üzerinde yürütülmüştür. Morfolojik özelliklerin belirlenmesi, canlı ağırlık, tanımlayıcı vücut ölçülerinin değerlendirilmesi sonucu saptanmıştır. Döl verimi özelliklerinin belirlenmesinde keçilerde doğum oranı, kısırlık oranı, tek ve ikiz doğum oranları hesaplanmıştır. CSN1S1 ve CSN1S2 genlerindeki süt protein polimorfizmi PCR-AS ve PCR-RFLP metotları kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some morphological characteristics, fertility and casein genes polymorphism of Honamlı goats which is common in Turkey's Mediterranean Region (The Taurus Mountains). This study has been carried out on Honamlı herd that consist of 170 goats, 7 bucks and 190 kids and that have been breed in the Genetic Resources Conservation Project in Konya province under extensive conditions. In this research, some morphological characteristics were determined from body weight and evaluation of identifier body measurements. For the determination of reproductive traits, fertility and infertility rates, the birth rate, single and twin birth rates were calculated in goats. PCR-RFLP and PCR-AS methods were used for determining of the milk protein gene polymorphism in CSN1S1 and CSN1S2.